Kuvayımilliye Ruhunun Oluşumu

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Lavinia tarafından 3 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Kuvayımilliye Ruhunun Oluşumu hakkında bilgi

  Türk milletinin Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra başlayan işgallere karşı, vatanı koruma ve bağımsız yaşama isteğinin sonucu olarak ortaya çıkan teşkilata Kuva-yi Milliye (Millî Kuvvetler) adı verilmiştir.

  Kuva-yi Milliye, Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra, Anadolu’yu işgal eden düşmanlarla çarpışan silahlı grupları ve onlara yardımcı olan bütün millî kuruluşları kapsamaktadır.

  İşgallere karşı ilk direniş hareketi, 19 Aralık 1918’de Fransızlara karşı Güney Cephesi’nde kendiliğinden oluştu. Urfa, Maraş ve Antep’te, Fransızlara ve Ermenilere karşı yapılan savaşlar, Millî Mücadele tarihimize bir destan olarak geçti.

  İşgallere karşı ikinci direniş hareketi 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgalinden sonra Ege Bölgesi’nde başladı. Yunanlılar, İzmir’den Manisa ve Aydın yönündeki bölgeleri işgale başladılar ve Ayvalık’a da asker çıkardılar. Ayvalık’a çıkan Yunan kuvvetleri, Ali Bey’in (Ali Çetinkaya) emrindeki 172. Alay’ın ve Kuva-yi Milliye birliklerinin direnişiyle karşılaştılar. Yunanlılar, bu direniş karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradılar. Ayvalık Cephesi’nin oluşması, Ege Bölgesi’nde yeni cephelerin kurulması yönünden olumlu bir etki yaptı. Bunu takiben Bergama, Soma, Nazilli, Ödemiş ve Salihli cepheleri kuruldu. Ödemiş’in işgali sırasında verilen savaş “İlk Kurşun Savaşı” olarak adlandırıldı.

  İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali üzerine Batı Anadolu’da Balıkesir, millî direnişin merkezi durumuna geldi. Yunan istilası karşısında ayrı ayrı bölgelerde harekete geçen millî direniş güçleri arasında görüş birliği sağlamak amacıyla girişimlerde bulunuldu. Bunun için Balıkesir’de kongre düzenlendi. 26-30 Temmuz 1919 tarihleri arasında toplanan Birinci Balıkesir Kongresi’nde, Batı Anadolu’daki Kuva-yi Milliye birliklerinin bir komuta altında toplanması, örgütlenmenin güçlendirilmesi kararı alındı. Aynı şekilde 16 - 25 Ağustos 1919 tarihleri arasında toplanan Alaşehir Kongresi, Balıkesir Kongresi’nde benimsenen kararları aynen kabul etti. Bu çalışmalar sonucunda Ayvalık’tan başlayıp Soma, Akhisar, Salihli ve Nazilli’nin batısına kadar olan bölge üzerinde millî bir cephe oluşturuldu. Sivas Kongresi’nde ülkenin içinde bulunduğu durum incelenirken Batı Anadolu’daki cepheler üzerinde de önemle durulmuştu. Ankara’da bulunan 20. Kolordu Kumandanı Ali Fuat Paşa (Cebesoy) bu cephelerin birleştirilmesi için kongreye bildiri sunmuştu. Bunun sonucunda alınan bir kararla Ali Fuat Paşa, Batı Anadolu’daki Kuva-yi Milliye Kumandanlığına getirildi. Böylece Batı Cephesi kurulmuş oldu.

  Alıntıdır