Ladin Ağacı Hakkında Bilgi Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Ladin Ağacı

  Ladin Ağacı, Çamgiller familyasından gelen ladin ağacı, 50-60 metreye kadar uzayabilen, düz gövde yapılı, kozalakları aşağı doğru sarkan, çam çeşidine oldukça yakın olan bir orman ağacıdır. Reçine ve kerestesi oldukça beğenilen ve bir çok alanda kullanılabilen bu ağaç türü, kuzey yarım kürede soğuk ve ılıman olan yerlerde yetişir.

  Türkiye'de en çok Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen ladin ağacı yapraklarını dökmez ve daima yeşil kalan bir ağaçtır. Ladin ağacının uzun ve ince olan yaprakları, ağacın dallarında tek tek yer alır. Kısa dört köşesi olan ve her bir yaprağın üzerinde beyaz rengi andıran bir mum cizgisi olan ağacın yapraklarının uç kısımları oldukça batıcıdır. Köknar ve diğer ağaç çeşitleri ile ormanlarda yer alan ladin ağacının kökleri yayvan olarak bulunur ve aşırı derinlere inmez. Bu nedenden dolayı bu ağacın aşırı rüzgarlarda devrilme tehlikesi vardır ve 400 yıl kadar yaşayabilir.

  Uzaktan bakıldığı zaman göknarı andıran ve üst kısmı piramit şeklinde olan ladin ağacınıntohumları ise, tek kanatlıdır. Sarkık dalları sayesinde göknardan ayırt edilebilen ladin ağacının yaklaşık 40 tane türü vardır. Ülkemizde yer alan doğu ladini Doğu Karadeniz'de dağların denize uzandığı yamaç kısımlarında yaklaşık olarak 1200-2000 metrelerde yayılış gösterir. Bu ağaç, odununun oldukça kolay işlenmesinden dolayı birçok alanda rağbet görmektedir.

  Ladin ağacının kullanıldığı alanlar:

  Ladin ağacı, oldukça kaliteli olması ve dayanıklı ve sağlamlığının yanında ağaç türleri arasında en çok rağbet gören bir ağaç türüdür. Ladin ağaç türü kullanım alanlarında farklı özellikler sağlaması nedeniyle ve işlenmesinin kolay olması sebebiyle bazı alanlarda talep edilen bir ağaç olmuştur. Oldukça canlı ve gösterişli sarı rengi sayesinde kullanıldığı birçok alanda göz doldurmuştur. Birçok dış koşullara, haşerelere ve rutubete oldukça dayanıklı olan ladin ağacının kerestesi vernikleme ve cilalama tekniklerine oldukça elverişlidir. Bu nedenden dolayı da oldukça tercih edilen bir ağaç türüdür. Kağıt yapımından suni ipek yapımına kadar oldukça çok alanda kullanılmakta olan ladin ağacı, müzik aletlerinin yapımı, inşaat kerestesi, mobilyacılık, yer döşemeleri gibi birçok sektör ve alanda kullanılmaktadır.