LCD Ekran Teknolojisi Nedir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  LCD Ekran Teknolojisi Nedir?

  LCD ekranlarda kullanılan ana teknoloji likit kristallerdir. LCD kelime açılımı Liquid Crystal Displaydir.TFT de Thin Film Transistor demektir. Bu teknolojide bulunan kristaller ışığın geçişini engeller veya ışığı serbest bırakır. Bu teknolojinin kullanıldığı alanlar genellikle LCD panallerden görüntü üretilmesi için kullanılır. Günümüzde TFT tekniğinin kullanıldığı LCD monitörler standart durumda bulunmaktadır.

  LCD Panellerin Çalışma Mantığı

  LCD paneller, 2 kat polarize cam arasında bulunan binlerce sıvı kristal hücreden oluşur. Panelin arkasındaki güçlü lambalardan gelen ışık, yayılmayı sağlayan tabakadan geçerek ekrana homojen bir biçimde dağılır. Işık daha sonra TFT adı verilen ince film transistor tabakasından ve ardından da her sıvı kristal hücresine iletilen elektrik miktarını ayarlayan renk filtrelerinden geçer.
  Burada Voltaj farkına göre likit kristaller hareket eder. Bu harekete göre arkadan gelen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda değişik oran ve parlaklıkta kırmızı, mavi ve yeşil renkleri oluşur. Böylece görüntüyü sağlayan binlerce piksel elde edilir.