Leonhard Euler Kimdir Hayatı Kısaca

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Leonhard Euler Kimdir Kısaca

  Euler, Leonhard (1707 – 1783), İsviçreli matematikçi ve fizikçi. Basel (İsviçre)de doğmuş, Petersburg (Leningrad – Rusya) da ölmüştür. Matematik, astronomi ve fizik alanlarında genişçe çalışmalar yapmıştır.
  Euler, ilk matematik derslerini babasından almış, Basel Üniversitesi’nde okumuş, matematik haricinde ilahiyat, tıp ve doğu dilleri de çalışmıştır.

  Üniversitede profesör olarak göre yapan Johann Bernoulli ile oğullarının Petersburg akademisinin kuruluşunda I. Ekaterina tarafından görevlendirilmesi nedeniyle Euler de Petersburg’a gitmiş (1727) ve orada 1730′da fizik profesörlüğünü almıştır 1733′ yılında ise yüksek matematik profesörü olmuştur Euler, 1714′te Büyük Friedrich’in çağrısı üzerine Berlin Bilimler Akademisi’ne girmiş ve 1744′de bu akademinin matematik bölümü müdürlüğüne getirilmiştir.
  1735′de sağ gözünü kaybeden Euler 1766 senesinde görme yeteneğini anında tamamiyle kaybetmiştir. Bununla bir arada, görme kaybını fotografik hafızasıyla dengelemiş; biyolojik çalışmaları rahatsızlığından etkilenmemiştir.
  Logaritmayı bulan matematikçi. 800′den fazla makalesi bulunmaktadır. Sayı teorisi, grafik teorisi, uygulamalı matematik, fonksiyonlar ve günümüzde kullanılan öte bir fazla konunun kaşifidir.
  Matematikçiler ve fizikçiler bir keşif yapan veya teorem geliştiren meslektaşlarıyla “Euler’ den anında sonra onu keşfeden ilk bireyler” halinde şakalaşırlar. Euler basit inceleme, grafik teorisi ve an itibariyle inşaat, makine, elektrik kullanımı ve havacılık mühendislerine basit teşkil eden matematiğin fizyolojik uygulamalarının birçoğunun kurucusu olmuştur.
  Matematikte kullanılan ve tahmini 2.71828 değerindeki e (Euler sabiti) onun ismini taşımaktadır. Ek Olarak PI sayısının da ad babasıdır.
  18 Eylül 1783′te yepyeni keşfedilen Uranüs’ün yörüngesi üstünde düşünce alışverişinde bulunurken beyin kanaması geçirmiş ve saatler içerisinde hayatını kaybetmiştir.