Lizozomun Yapısı Nasıldır?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 13 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Lizozomun Yapısı Hakkında Bilgi

  Lizozom ökaryotik hücrelerin sitoplazmasında bulunan zarla çevrili genellikle küçükyuvarlak ve çapları 02-08 mikron arasında değişen yapılardır. İçlerikleri asidiktir ve çeşitli sindirici enzimler içerirler.

  Lizozomun Yapısı Nasıldır?

  Lizozomlar Christian De Duve tarafındanhücrenin elektron mikroskobuyla incelenmesi sonucu bulunmuştur. De Duve lizozomları tek kat zarla çevrelenmiş içi homojen olmayan yoğun materyalle dolu oluşumlar olarak tanımladı. Araştırmalarla bunların içinde asit pH'de etkili 10-12 çeşit hidrolitik enzimler bulunmuşur. Bunlar arasında asit fosfataz asit ribonukleaz asit lipaz kollagenaz v.b enzimler vardır. Lizozomlar eritrositler dışındaki tüm memeli hücrelerinde görülürler. Bitki ve mantar türlerinde lisozomların işlevleri litik kofullar tarafından görülür.

  Lisozomlar hücre içinde Golgi aygıtına çok yakın bölgede granüller biçiminde belirir ve birim zarla kuşatılır çünkü enzimleri Golgi aygıtı tarafından üretilir. Bunların endoplazmik retikulumu ya da Golgi aygıtında meydana geldiği saptanmıştır. Herhangi bir nedenden dolayı lizozom zarı yırtılırsa içindeki sindirim enzimleri sitoplazmaya dağılır ve hücre sindirilir. Bu olaya otoliz ve lizozomun dokuyu sindirmesine da histoliz denir.

  Lizozom zarı hidrojen iyonlarını sitozolden lizozom lümenine pompalayarak içerideki pH'nın pH 5'te tutulmasını sağlar.

  Lizozomlar yaklaşık olarak 05 mikron çapında lipoprotein yapıda bir zarla çevrilidir. İçerisinde genellikle sindirimde kullanılan bazı enzimler vardır. İlk olarak bir farenin karaciğerinde keşfedilmiş daha sonra alyuvarlar hariç diğer bütün hayvan hücrelerindeözellikle vücut savunmasında görev alan akyuvarlarda ve de makrofajların içerisinde daha çok sayıda bulunduğu gözlenmiştir. Böyle olmasının sebebi makrofajların ve de akyuvarların vücut içerisinde karşılaştıkları yabancı maddeleri fagositoz yoluyla içlerine alıp sindirmelerinden kaynaklanır. Bunların dışında mantarlarda ve de mayalarda da benzeri organellerin olduğu saptanmıştır. Bakterilerdeyse lizozoma rastlanmamaktadır. Ancak içlerinde bazı sindirim enzimlerine rastlanmıştır.

  Lizozomlar hücre içindeki sindirimden sorumludurlar. İçlerindeki enzimler çok etkili parçalayıcıdırlar. Eğer lizozomun zarı delinir ya da yırtılırsa lizozom otoliz olarak adlandırılan bir süreçle hüçreyi sindirmeye başlar. Lizozom enzimleri ribozomlarda sentezlenerek ya endoplazmik retikulum aracılığıyla doğrudan doğruya ya da golgi aygıtı aracılığıyla dolaylı olarak paketlenerek yani bir kesecik içerisine alınarak sitoplazmaya verilir içi tanecikli lamelli ya da homojen yapıda olabilirler.

  Lizozomlar hücre içinde yaşlanmış yıpranmış ya da işlevini yitirmiş organelleri sindirirler. Bu olayın nasıl gerçekleştiği henüz çözümlenememiştir. Ancak bazı hücrelerin sindirim kofullarının içerisinde ribozom ve mitokondrilere rastlanmıştır. Fazla A vitamininin kemiklerdeki ve kıkırdaktaki lizozom enzimlerini serbest bıraktığı ve dolayısıyla kemikleri kolay kırılır bir duruma geçirdiği; fakat yeterli miktarlarda da yaşlı hücreleri yok etmeyi sağladığı için genç kalmada yardımcı olduğu saptanmıştır.

  Lizozom sürekli hareket içerisinde. Kimi hücrelerin içerisinde sindirim yapıyor kimisinin içerisinde işlevini yitirmiş organelleri yok ediyor kimisinin de içerisine girmiş olan yabancı ve de zararlı mikro organizmaları yok ediyor.