Lobotomi Nedir? kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Lobotomi

  Lobotomi, Geçirilen ağır hastalıklarda genelde oldukça fazla ağrı çeken ve şiddetli şizofreni belirtisi olan kişilerde kişinin beyin fonksiyonlarında sorun çıkaran bölümlerin devre dışı bırakılma yöntemine ''lobotomi'' denir. Beynin durumuna göre istenen fonksiyonun devre dışı bırakılması içini ilaçlar, cerrahi müdahale yöntemi ve elektroşoklar kullanılmaktadır. Genellikle yapılan işlem beynin ön lobunun beyin ile olan bağlantısını kesme şeklinde uygulanmaktadır. Uygulanan işlem sonrasında kişi acı ve ağrıyı hissetme yetilerini kaybederek acı çekmez hale gelirler. Lobotomi yöntemi 1940 yılından günümüz çağına kadar hatta günümüzde en son tedavi şekli olarak uygulanmaktadır. Lobotomi ameliyatı beynin ön kısmında yer alan beyaz renkteki maddenin kesilerek talamusunu ön lobdan ayırma işlemidir çok nadir uygulanan ameliyat şeklidir. Lobotomi yöntemi veya bir başka adı ile lökotomi psikolojik bir rahatsızlığı tedavi etmek amacı ile uygulanan tek beyin ameliyatıdır. Ameliyat esnasında hastanın beynine ulaşmak için hastanın gözünden içeri sivri bir alet yardımı ile girilmektedir. Lobotomi ameliyatının amacı dinmek bilmeyen ve giderek artan ağrıları yok etmek ve psikolojik hastalıkların tedavisinde, aşırı huzursuzluk halinde, endişe, stres ve depresyon halinden kurtulmak için uygulanmaktadır. Lobotomi yöntemi ile kısmen tedavi edilen şikayetler; kronik depresyon, aşırı şizofreni, kronik anksiyete, kronik takıntı, kronik gerginlik ve nevrozudur. Lobotomi ameliyatı birçok ülkede yasaklanan bir yöntemdir.

  Lobotomi genelde prefrontal kortekste gerçekleştirilirken bu işlem kimi zamanda beynin başka yerlerinde gerçekleştirilmektedir. 100 yıldan beri var olan lobotomi ameliyatının ilk uygulama yöntemleri oldukça vahşi bir şekilde yapılırdı. Ameliyat esnasında doktor hastanın sinir yollarına ulaşmak ve kesmek için gözünden girerek bu ameliyatı gerçekleştirirdi. Uygulanan bu vahşi yöntemin yanında lobotomi ameliyatı olmak istemeyen kişilere uygulanması ve öngörülemeyen sonuçların ortaya çıkması sebebi ile bu yöntem her zaman tartışmalı bir şekilde kalmıştır. Lobotomi ameliyatı 196 ile 1940 yılları arasında oldukça fazla tercih edilen bir yöntem olup beyin cerrahileri bu zamanlarda beynin sağ ile sol loblarını birleştiren kısımdaki bağlantının koparılması sonucunda epilepsi semptomlarının iyileşeceğini tespit etmişlerdir.


  Lobotominin Sonuçları

  İlk başta nörologlar bu yöntemin kısa sürede olumlu etkiler gösterdiğini açıklamış olsalar bile frontal lobotomi üzerinde oldukça kapsamlı ve iyi kontrol edilmiş uzun süreli çalışmalarda ortaya karmakarışık sonuçlar çıkarmıştır. Bazı kişiler lobotomi ameliyatı sonrasında oldukça az saldırgan olurken bazı kişilerde ise hiçbir değişiklilik gözlenmemiştir. Bazı kişilerin ise durumlarının olduğundan daha fazla kötüleştiği görülmüştür. Sosyo- duygusal davranışları düzelmiş kişilerin bir başka yerlerinde yeni sosyal gerekliliklere uyum sağlamak, içerisinde bulunmuş oldukları durum ve şartlara uygun olarak duygusal tepkiler vermek, plan yapmak ve hayata geçirmek gibi konularda çok ciddi sorunların ortaya çıktığı görülmüştür.

  Sosyo duygusal şikayetlerin tedavisinde 1950 yıllında frontal lobotominin kullanılma yöntemine son veren iki gelişme olmuştur. Birini gelişme; takip araştırmalarının, frontal lobotominin sosyo duygusal sorunlarını en aza indirmek konusunda hiçbir etki ve faydasının olmadığını ortaya çıkmasıdır. İkinci gelişme ise; oluşan ciddi sosyo duygusal sorunların tedavi süreçlerinde daha büyük bir başarı göstermekte olan antipsikotik ilaçların keşfedilmesidir.