Lohusalıkta nelere dikkat edilmelidir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Doğumdan sonraki 6 hafta lohusalık dönemi olarak adlandırılılır. Bu dönemde rahim her gün biraz daha küçülürek eski haline döner. Her organın ve sistemin gebelik öncesindeki haline dönmesi farklı zaman alır. Ayrıca bu dönemde hormonal değişiklikler ve bebeğin bakımıyla ilgili sorumluluklar nedeniyle anne ruhsal açıdan hassast olur. Lohusalıkta bedensel ve ruhsal sağlık sorunları da görülebilir. Hatta yaşamı tehdit edecek boyutlarda hastalıklar ortaya çıkabilir. İşte bu nedenlerle lohusalık döneminde düzenli sağlık kontrollerinin yapılması en az hamilelik dönemindeki kadar önemlidir.

  Doğumdan sonra hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde süt bezlerinden süt salgılanır. Bebek doğar doğmaz lohusalıkta emzirmeye başlanmalıdır. Annenin bebeği kendi sütü ile beslediği döneme emziklilik dönemi denir.

  Lohusalık ve emziklilik döneminde annenin dengeli beslenmesi, bol sıvı alması gerekir. Doktor önerisi olmadan meme başlarına merhem sürülmemeli, emzirmeden önce kaynatılıp ve soğutulmuş suyla meme başı temizlenmelidir.

  Doğumda veya sonrasında temizliğe çok dikkat edilmemesi doğum kanalından başlayarak rahmin iltihaplanmasına sebep olabilir. İltihap, karın bölgesine ve bütün vücuda yayılabilir.
  Lohusalıkta yüksek ateş, nabız hızlanması, kusma, karın ağrısı ve bulantı gibi belirtilerle birlikte
  ortaya çıkan bu mikrobik hastalık lohusa humması olarak bilinmektedir. Lohusa humması(al basması), sonu ölüme kadar varabilen ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldüğünde acilen doktora başvurmak gerekir. Halk arasında yapılan şerbet içirme, kırmızı kurdele gibi şeyler çözüm değildir.
  Lohusalık ve emziklilik döneminde anne ağır işlerden kaçınmalıdır. Stresten uzak durmalı ve ailesi tarafından destek ve anlayış görmelidir.