Londra Konferansının TBMM Hükümeti açısından önemi nedir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Londra Konferansının TBMM açısından önemi

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Sevr Antlaşması'nı kabul etmemiş ve İtilaf Devletleri'ni yurttan çıkarmak için harekete geçmişti. İtilaf Devletleri de Sevr Antlaşmasında bazı değişiklikler yapmak üzere Yunanistan ve Türkiye'nin de katıldığı bir konferansın 23 Şubat 1921'de Londra'da yapılmasına karar verdiler. Yani bu konferans Sevr Antlaşması'nın yumuşatılarak TBMM'ye kabul ettirilmesi amacıyla yapıldı.
  Bu konferansa İstanbul hükümeti adına Tevfik Paşa TBMM adına Bekir Sami Bey katılmıştır. Sadrazam Tevfik Paşa, söz sırası kendisine gelince, "Ben sözü Türk Milletinin gerçek temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Baş delegesine bırakıyorum" diyerek konuşma yetkisini Bekir Sami Bey'e bıraktı. Bunun üzerine, İtilaf devletleri her türlü görüşmeyi TBMM heyetiyle yaptı.

  İtilaf Devletleri TBMM'yi konferansa çağırarak TBMM'nin varlığını ilk kez hukuki olarak tanımıştır. TBMM, İtilaf Devletleri tarafından resmen tanınmıştır. Misakımilli ilkeleri ve TBMM'nin haklı davası dünya kamuoyuna duyurulmuştur. TBMM konferansa katılmakla barış yanlısı olduğunu dünya kamoyuna göstermiştir.