LYS adaylarına 45 gün devamsızlık hakkı verildi!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  LYS Adayı Lise Öğrencilerine LYS İçin 45 gün devamsızlık Hakkı Verildi

  MEB'in aldığı karar doğrultusunda lise son sınıf öğrencileri, sınavlara hazırlanmak için velilerinin izni 45 güne kadar izin alabilecekler. Öğrencileri rahatlatmak amaçlı ve farklı yöntemlerle rapor almalarını önlemek için sınav yaklaşırken böyle bir uygulama başlatıldı. Sadece bu yıl geçerli olacak bu haktan faydalanmak için, Öğrenci velisinin okul müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

  LYS sınavına girecek adaylar için yayımlanan Özürlü devamsızlığa ilişkin genelde yer alan açıklama şöyle;

  - Ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinin özürlü devamsızlıklarına dair, ilgi Yönetmelik hükümlerinin uygulanması yönünden bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

  İlgi Yönetmeliğin 40 ncı maddesinin,

  (b) bendinde; “Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler, notlan ne olursa olsun başarısız sayılır.”

  (c) bendinde; “Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, göz altına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için özrün, resmî kurumdan alınacak belge veya resmî/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden “5 iş günü” içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir. Zorunluluk hâllerinde özrün bildirim süresi okul yönetimince uzatılabilir.”

  - Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) hazırlanmakta olan lise son sınıf öğrencilerimizin; zaman baskısı yaşamadan hazırlık sürecinde derslerine daha iyi motive olmaları, sınav streslerinin olabildiğince azaltılarak sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmelerini teminen ve esasen gerçeğe uygun olmayan beyan ve diğer suretle rapor alınmasını önlemek amacıyla bu öğretim yılına mahsus olmak üzere;

  - İlgi Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin (c) bendinde belirtilen toplam süre olan 45 günü aşmamak kaydıyla, öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması hâlinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlık olarak değerlendirilmesi ve veli dilekçesinin özür belgesi gib işlem görmesi öğrenci ve velileri açısından daha eşitlikçi bir yaklaşım olacaktır.
  Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
  Nabi AVCI Bakan​