Maddelerin Hangi Özellikleri Ölçülebilir

Konusu 'Kimya' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Maddenin Hangi Özellikleri Ölçülebilir

  Maddenin ölçülebilir özellikleri arasında kütle ve hacim bulunur. Kütle ve Hacim maddenin ölçülebilir özelliğidir.Şimdi maddenin ölçülebilir özelliklerinden olan kütle ve hacimi teker teker inceleyelim.


  Kütle Nedir? Kütlenin Ölçülmesi

  Kütle, bir cismin özündeki niceliklerin ölçüsüdür. Diğer bir deyişle kütle, madde miktarıdır. Ayrıca nesnenin hareket etmeye karşı gösterdiğidirenç olarak da adlandırılabilir. Kütlesi büyük olan nesneye aynı kuvvet uygulandığında hızlanması daha düşük olur. Diğer bir deyişle kütlesi büyük olan daha büyük eylemsizliğe sahiptir.

  Günlük kullanımda kütle genellikle ağırlık ile karıştırılır. Kütle bulunduğu ortamın yerçekimine göre değişmez bir değerdir. Skaler bir büyüklüktür.

  Sembol: kg
  SI birimi: kilogram
  Ölçen araç: Eşit kollu terazi
  Temel büyüklük: gram
  Kütle dönüşümleri

  kg kilogram
  hg hektogram
  dag dekagram
  g gram
  dg desigram
  cg santigram
  mg miligram
  Yukarı çıkıldıkça 10 katı artar (Örn: 1 g = 100 sg)
  Aşağı inildikçe 10 katı azalır (Örn:10 hg = 1 dag)
  Ayrıca 1 mikrogram(µg)= 0,00001 g / 1 nanogram(ng) 0,00000001 g /
  1 pikogram 0,00000000001 g
  1mg 1000000

  Katı Maddelerin Kütlelerini Ölçme

  Maddelerin miktarını çeşitli terazilerle ölçeriz. Detaylı bilgi için tıklayınız…

  Sıvıların Kütlelerini Ölçme

  Sıvı maddelerin büyük bir çoğunluğu litre ölçülür. Fakat tahin, pekmez gibi akışkanlığı az olan sıvı maddeleri litreyle ölçmek zordur. Bu nedenle akışkanlığı az olan satılırken kütleleri ölçülür. Sıvı bir maddenin kütlesini ölçmeden önce içine konulduğu kabın kütlesi ölçülür. Boş kabın kütlesine dara denir. Bir maddenin konduğu kapla birlikteki kütlesi. Brüt kütle, net kütleyle daranın toplamından bulunur.

  Örnek problem: Kabıyla birlikte tartılan bir kavanoz pekmezin brüt kütlesi 3500 gram, kavanozun kütlesi 500 gram ise pekmezin net kütlesi kaç gramdır.

  Çözüm: Brüt kütle – Net kütle 3500 – 500 = 3000 gram pekmezin kütlesi.

  Gazların Kütlelerini Ölçme

  Gaz maddelerin kütleleri de sıvı maddelerin kütleleri gibi ölçülür. Sıvıların ölçülmesinde olduğu gibi önce gaz maddelerin konulacağı kabın darası ölçülür. Daha sonra gaz madde doldurularak yeniden ölçüm yapılır. Son ölçüm ile ilk ölçüm arasındaki fark gaz maddenin kütlesini verir.

  Hacim Nedir? Hacim Ölçümü

  Bir cismin uzayda kapladığı yer miktarına hacim denir. SI birim sisteminde temel hacim birimi m3: metreküp’tür. Diğer hacim birimleri bundan türetilebilir. V sembolü ile gösterilir.

  Katı ve sıvıların belli bir hacimleri vardır. Gaz maddelerin ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçülebilir.

  Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür. Örneğin kolonyacı kolonyayı Şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litredir. Süt, zeytinyağı, benzin, mazot, su gibi maddeler litre ile ölçülür.

  Sıvıların Hacmini Ölçme

  Sıvı maddelerin hacmini ölçmek için DERECELİ KAP (Dereceli Silindir) veya LİTRE kullanırız.

  Sıvıların ölçü birimi litredir ve ” L” sembolüyle gösterilir. 1 L’ den az olan sıvıları ölçmek için mililitreyi (mL) kullanırız. 1 L=1000 mL

  Sıvıları dereceli kaplara koyduğumuzda hangi çizgiye denk geliyorsa hacmi o kadardır.

  Katıların Hacmini Ölçme

  Katı maddelerin hacmini ölçebilmek için sıvılardan yararlanırız. Dereceli bir kabın içine bir miktar sıvı koyarız ve ne kadar olduğunu yazarız. Sonra hacmini ölçmek istediğimiz katı maddeyi dereceli kabın içindeki sıvının içine bırakırız. Dereceli kabı kontrol ederiz. Sıvı ne kadar yükselmişse, katı maddenin hacmi o kadardır.
  NOT: Gazların hacmi yoktur. Gazların hacimleri içine girdikleri kap kadardır hacimleri.

  Düzgün Olmayan Katı Maddelerin Hacmini Ölçme

  Düzgün olmayan bir cismin hacmini ölçmek için sıvılardan yararlanılır. Önce dereceli silindire belli bir miktar su konulur. Daha sonra hacmini ölçeceğimiz cisim dereceli kaptaki suyun içine atılır.

  Düzgün olmayan bir cismin hacmini ölçmek için sıvılardan yararlanılır. Önce dereceli silindire belli bir miktar su konulur. Daha sonra hacmini ölçeceğimiz cisim dereceli kaptaki suyun içine atılır.