Maddenin dördüncü hali plazmaya örnekler

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 7 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Maddenin plazma haline örnekler

  Langmiur yaklaşık yüzyıl önce iyonize olmuş gaza 'plazma adını' vermiştir. Plazma maddenin 4. hali olarak kabul edilir ve pozitif ve negatif yüklü parçacıkların birlikteki hareketlerinin tamamıdır.
  (Elektronlarını yitirmiş atom çekirdekleriyle serbest kalmış elektronlardan oluşan gaza verilen isim).

  Atomun bir elektronu eksilecek ve net bir pozitif yüke sahip olacaktır. Yeterince ısıtılmış gaz içinde iyonlaşma defalarca tekrarlanır ve serbest elektron ve ‘’iyon’’ bulutları oluşmaya başlar. Fakat bazı atomlar nötr kalmaya devam eder. Oluşan bu iyon, elektron ve nötr atom karışımı, plazma veya sıcak plazma olarak adlandırılır. Güneş sıcak plazmaya en güzel örnektir.

  Maddenin plazma halinin elektriksel iletkenliğinden faydalanarak birçok cihaz geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi gaz emniyetli sobalardır. Bu sobalar yanarken alevin içerisinden elektrik akımı geçirilir. Bu elektrik akımı sobanın gaz pompasını çalıştırır. Alev herhangi bir sebeple sönerse akım geçmeyeceğinden gaz otomatik olarak kesilmiş olur. Bilinmesi gereken önemli bir unsurda birim hacimdeki parçacık yoğunluğu da plazmanın özelliklerindendir. Sıcaklığı yüksek olsa da, yoğunluğu düşük bir plazma fazla enerji yaymaz. Kainatın boşluk diyebileceğimiz madde yoğunluğu çok düşük olan bölgelerindeyse, sıcaklık 3 Kelvin yani -270 derece kadardır.