maden suyunun içindeki mineraller nelerdir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Ceren tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  maden suyunun içindeki mineraller nelerdir

  İçerdiği mineraller bakımından vücudumuza gerekli mineralleri sağlayan en iyi içecek doğal maden suyudur.
  Doğal maden sularının ihtiva ettiği zengin mineraller, vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olur. Muhtevasındaki zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller dolayısıyla özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla doğal maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlara göre, günde en az 2 şişe doğal maden suyu tüketilmesi sağlıklı hayatın temel şartıdır.
  Doğal maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıklarıyla çok ilgisi vardır. Enfaktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü tespit edilmiştir. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur. Günde en az 2 şişe doğal maden suyu içenlerde ani kalp enfktüsü görülmediği bilimsel verilerle tespit edilmiştir.
  Doğal maden suyunda bulunan sodyum ise, vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir ve sıvı dağılımıyla sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca asit-baz dengesi ve sinir uyarılarının taşınması en önemli görevlerindendir.
  Kalsiyum, vücudumuzda en fazla bulunan elementtir. Kemik yapısının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değişimine, hormonların, sindirim enzimlerinin salgılanmasına yardımcı olur. Yaşla ilgili kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler. Kalsiyum, sadece süt ve doğal mineralli sularda bulunur. İçerisinde kalori ve besin olmadığı için doğal mineralli su, kalsiyum açısından süte en iyi alternatif olmaktadır.
  Kalsiyum ve magnezyum içeren sular, stres sonucu gelişen ishal gibi şikayetleri önlemede de etkili olur. Sülfatlı sular ise safra salgılarını ve akımlarını artırır. Kalsiyum zengini doğal maden suları, menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında önemli bir seçenektir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ekim 2015