Madenler ve Enerji Kaynaklarının Ülkemiz Açısından Önemi Nedir Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Madenler ve Enerji Kaynaklarının Ülkemiz Açısından Önemi Nedir

  Üretilen enerjinin büyük bir bölümü madenler tarafından sağlanmaktadır. Kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların yakılmasıyla elektrik enerjisi üretilmektedir. Bilindiği üzere elektrik günlük hayatta önemli bir yere sahiptir. Bu sayede çalıştığımız bütün işleri yürütebiliyor ve hayatımızı kolaylaştıracak aletleri kullanabiliyoruz.
  Enerji kaynaklarının bu kadar büyük öneme sahip olması onların fiyatlarını ve elinde bulunduran ülkelerin gücünü de arttırıyor. Bugün Rusya ve Orta Asya ülkeleriyle Ortadoğu’nun petrol zengini ülkeleri Avrupa ve Amerika için stratejik öneme sahip ülkeler. Çünkü dünya enerji kaynaklarının %75′i bu bölgede bulunuyor.
  Türkiye’de enerji kaynaklarının önemine cumhuriyetin ilk yıllarında vakıf olunmuş, 1935 yılında kurulan Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından ülkemizin topoğrafya haritası çıkarılarak hangi madenlere sahip olduğumuz ve hangi madenleri işletme potansiyeli olduğu hakkında araştırmalar yapılmış. Bu sayede ülkemizdeki maden yatakları tespit edilerek en kısa zamanda işletiminin sağlanması amaçlanmıştır. Bu sayede Tavşanlı’da linyit, Zonguldak’ta taşkömürü gibi önemli madenler ile bor işletmeleri kurulmuş, bu madenlerin yurtdışına işlenmiş bir şekilde satılması sağlanmıştır.
  Sanayide kullanılan diğer madenlerin tespiti de MTA aracılığıyla yapılmış, krom, bakır, gümüş, boksit, çinko gibi madenlerin de çıkarılıp satılması sağlanmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki devlet politikası ise öz kaynaklarla üretim yaparak kendi kendine yeten bir ülke modeli üzerine kurulmuş, bu nedenle öz kaynakların tespit edilerek buna göre üretim yapılması sağlanmıştır. Buna en iyi örnek demir-çelik sanayisidir. Demir çelik sanayisi Zonguldak’ta taşkömürünün bulunmasının ardından gelişim göstermiş, taşkömürünün yakılmasıyla elde edilen ısıda demir ve çelik madenleri eritilerek şekil verilmiş ve bu yolla önemli bir sanayi kolu oluşturulmuştur. Bu nedenle milli kaynaklarımız enerji ihtiyacımızın karşılanmasında ve sanayimizin gelişmesinde önemli bir paya sahiptir.