Mahremiyete Riayet

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mahremiyete Riayet etmenin önemi..

  Bir erkek, yabancı bir kadınla yanında bir erkek mahremi olmadıkça tenha bir yerde asla bulunmasın. Bir kadın da yanında mahremi bulunmadıkça sefere çıkmasın.

  Bilindiği gibi kadınların kendilerine mahsus toplumsal vazifeleri vardır. Bunlara uymaları kendi menfaatleri, kendi şeref ve haysiyetlerinin bir gereğidir. Bir kadın, yanında bir erkek mahremi olmaksızın yabancı bir erkekle tenha bir yerde buluşup görüşmemelidir. Çünkü bu görüşme suizanna ve ahlak dışı eğilimlere sebebiyet verebilir.

  Bir kadın üç dört günlük bir mesafede bulunan bir yere kendi başına çıkıp gitmemelidir. Yanında babası, kocası, kardeşi, torunu gibi mükellef bir erkek bulunmalıdır. Hatta zengin bir müslüman hanım yanında mahremi olmaksızın Mekke-i Mükerreme'ye hac vazifesi için bile çıkıp gidemez. Onun için hac farizası icap etmez. Çünkü sefer zahmetinden kaçınamaz ve bazı insanlarla temasta bulunmak mecburiyetinde kalabilir. Fıtraten ince ruhlu olan, şeref ve haysiyeti her halükarda korunmak durumunda olan bir kadının bu kadar uzak bir yolculuğa kendi başına çıkması, hikmet ve maslahata uygun düşmez. İslamiyet'in bu konudaki emir ve tavsiyesi, kadınları himaye ve onları koruma hikmetine dayanmaktadır. Zaten İslamiyet'in her emir ve yasağında birçok hikmet ve fayda vardır. Bizlere düşen vazife de onlara uymaktır. Selamet ve saadetimiz buna bağlıdır.