Mareşal Nedir Kimlere Verildi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Demir tarafından 29 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Mareşal Nedir kısaca

  Mareşal, bazı ülkelerdeki en yüksek askeri rütbe. deniz kuvvetlerindeki eşiti büyükamiraldir. Osmanlıca karşılığı muşirdir.

  Kökenbilim
  Mareşal sözcüğü Türkçe’ye Fransızca maréchal kelimesinden geçmiştir. Maréchal (nalbant, komutan) sözcüğü, Latince kökenli mariscalcus sözcüğünden gelir. Latince Mariscalcus kelimesi, Cermence (Eski Almanca) at ve uşak kelimelerinden unsurlar taşır.

  dünyada mareşaller
  Philippe Pétain – Fransa’nın mareşali ve Vichy Fransasının devlet başkanı.

  Osmanlı döneminde müşirler

  Ahmet Muhtar Paşa
  Ali Rıza Paşa
  Gazi Ahmed Muhtar Paşa
  Gazi Deli Hüseyin Paşa
  Hüseyin Avni Paşa
  Gazi Osman Paşa
  Müşir Kâzım Paşa
  Ahmet İzzet Furgaç
  Ethem Paşa

  Türkiye Cumhuriyeti’nde mareşaller
  Türk ordusunda üç meydan savaşından zaferle dönen veya bir savaşta pek çok cepheyi birden idare ederek zafer kazanan, denizde ve havada da eşit bir başarı gösteren, Türk Silahlı Kuvvetleri için en az orgeneral (denizci ise oramiral) rütbesine sahip subaylara, TBMM tarafından verilen bir askeri rütbedir. Bu rütbe yukarıda belirtilen şartlar haricinde süre beklemeyle kazanılamaz.

  Mustafa Kemal Atatürk
  Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra (19 Eylül 1921), Fevzi Paşa ve İsmet Paşa’nın yasa önerisiyle TBMM tarafından verilmiştir.

  Fevzi Çakmak
  Fevzi Çakmak’a ise mareşal rütbesi özel kanuna istinaden TBMM’nin kararı ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Dumlupınar Zaferi’nin akabinde (31 Ağustos 1922) verilmiştir.