Mary Shelley biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Mary Shelley Kimdir biyografisi

  Mary Shelley Hayatı


  İngiliz yazar Mary Wollstonecraft Godwin Shelley 30 Ağustos 1797 Londrada dünyaya gözlerini açtı.Mary Shelley doğumu sırasında annesi ölünce babası tarafından büyütüldü. Babası William Godwin, radikal siyasal görüşleriyle tanınan bir yazar olan Mary babasının felsefesi görüşünden etklenerek yetişmiştir Çocukluğda kitap okuyarak, hikayeler yazarak büyüyen Mary Shelley 1814 yılında o dönemin en romantik ve gözde şairlerinden Percy Bysshe Shelley'e aşık olur. Percy Shelley evlidir ve İsviçre'ye kaçarlar. Henüz 17 yaşında olan Mary Shelley ile Percy'nin eşinin ölümünden sonra Londra'ya dönüp evlenirler.Sonra İtalya'ya yerleşirler
  Mary'de, 1816 yazında yarı uyanık olarak gördüğü bir kabustan dolayı Frankenstein'in düşüncesi oluştu. Frankenstein ya da Modern Prometheus 1818 başlarında yayımlandı. Daha çok Frankenstein ile anılan Mary Shelley ayrıca, Lodore, Falkner ( 1837 ), Perkin Warbeck ve insanlığın yavaş yavaş yok oluşunu inceleyen ve 1826 da yayımlanan apokaliptik bir roman olan The Last Man'in de yazarıdır.
  1822 yılında eşini bir tekne kazasında kaybeden Mary, Londra'ya döndü ve 1851 yılında ölünceye kadar profesyonel yazarlık yaptı.

  [​IMG]