masal masal içinde kitap özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Ceren tarafından 18 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  masal masal içinde kitap özeti

  Masal Masal İçinde, sadece çocuklar için olmayıp yetişkinlerinde oldukça ilgisini çekecek bir kitap. Uzun bir aradan sonra masal okumanın keyfine varılacak ender eserlerden biri. Kitabın böyle nitelikli olması onun ülkemizdeki birçok okulda okutulmasını sağlamış, hatta sadece yurt içinde kalmayıp yurtdışında da okullarda okutulan bir kitap durumuna gelmesini sağlamıştır.

  Ana ekseninde padişah ve vezirinin öyküsünü anlatan masal içerisinde beş farklı masalı daha barındırır. Elbette bu masalların tamamı bize bir ders vermekten geri de kalmaz. Yaşamın içinden fırlayan masallar çarpıcı gerçekçiliği ile günümüz dünyasına ve insanına da ayna tutar niteliktedir.

  Birinci masal Şapkacı’nın hazin öyküsünü anlatır bize. Şapkacı’nın düşüncesizce davranışları kendine bir aile dramı olarak geri döner. Bin düşün bir söyle, bu öyküde bize verilen öğütlerden yalnızca biridir.

  İkinci masal, genç bir Müezzin’in başından geçenleri gerçeklikle hayal arasındaki olaylarla anlatır. Gerçekliğin ve hayalin birbirine karıştığı bu masalda genç Müezzin ne yazık ki verdiği sözü tutamaz, daha fazlasını ister ve gerekli sabrı gösteremez. Bu durum onun elde edebileceği her şeyin bir anda elinden kayıp gitmesine neden olur. Bu masalın temel öğüdü ise sabreden derviş muradına ermiştir.

  Üçüncü masal yetenekli bir Demirci’yi anlatır bize. Demirci her ne kadar işinde mahir de olsa elindekini paylaşmayı bilmez. Paylaşmaktansa elindeki her şeyi kendine saklamak isteyen Demirci karşısına çıkan fırsatları göremez. Bu masalda paylaşmanın değerini öğütler.

  Dördüncü masalda ailesinin sözünü dinlemeyen genç bir kuyumcu anlatılır. Babasının sözünü dinlemeyen genç kuyumcu elinde avucunda ne varsa arkadaşlarıyla harcar ama bir gün parası bitince yalnız kalacaktır. Bu masalın verdiği ders ise hazıra dağlar dayanmazdır.

  Beşinci masal oldukça akıllı ve zengin bir Köradam hakkındadır. Kendisine verilenle yetinmeyip daha fazlasını isteyen adam zenginliğe kavuşur ancak bu uğurda gözlerini kaybeder. Bu masalın öğüdü ise aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz.

  Çocuğunuza okuması için nitelikli bir yapıt arıyor ya da masal dinlediğiniz çocukluğunuza dönmek istiyorsanız bu kitap tam da bu iş için biçilmiş kaftan.
   
 2. gerçekten güzel bir kitap