Matbaa İcadından Önceki Durumu ve Günümüzdeki Durumu Nedir

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Matbaa İcadından Önceki Durumu ile Matbaanın Günümüzdeki Durumu hakkında açıklama

  Eskiden Matbaanın icadından önceki durum:
  Kitaplar elle yazılıyordu.Çok uzun süreçte tamamlandığı ve az yazılıdığı için pahalıydı.Ayrca bu kitaplar çok az kişiye ulaşabiliyordu.
  Kitapların elle yazıldığı ve çoğaltıldığı dönemlerde bilginin üretilebilmesi, yayılması ve faydalanmaya sunulması çok sınırlı oluyordu. Bir yapıt çoğaltılamadığı için çevreye ve başka ülkelere bu eserin ulaşması zor oluyordu. Diğer ülkelerin bilginleri bir buluşu zamanında öğrenemiyor böylece bilimsel çalışmalar buluşlar matbaadan önce çok daha ağır ilerliyordu.

  Matbaanın günümüzdeki durumu ise;
  Matbaalarda kısa sürede bir çok kitap basılıp bir çok kişiye uygun fiyatla ulaşabiliyor. Matbaacılık iletilmek istenen mesajı kâğıt gibi yüzeyler üzerinde basılacak şekilde bilgisayarda tasarlama ve basarak çoğaltma işidir. Bilginin gelecek nesillere aktarılması çoğaltılması yayılması matbaacılığın bulunması ile oldu. Günümüzde matbaacılık sadece bilgiyi aktarmakla kalmaıp her dalda tanıtım faaliyetlerinin yapılmasında basılı materyallerle önemli rol oynamaktadır. Kitaplar, dergiler, gazeteler, broşürler, afişler, ambalajlar matbaacılık alanının ürettiği ürünlerdir. Bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanındaki hızlı gelişim matbaacılık sektörünü de olumlu yönde etkiledi.Matbaacılık alanında bilgisayarı ve otomatik matbaa makinelerini kullanmasını bilen nitelikli iş gücüne gereksinim her geçen gün artıyor. İnsanların kültürel ihtiyacı olan kitap dergi gazete benzeri basılı ürünlerin oluşturulması ile imalat ve üretim sektörünün ihtiyaç duyduğu ambalajların üretilmesi ve baskısının yapılması matbaacılığın çalışma alanlarıdır.