Mavi Balinalar Hakkında Bilgi

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 4 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mavi Balinalar Hakkında Genel Bilgiler, Mavi Balinalar kaç türdür?

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/mavi-balinalar-hakkinda-bilgi-74677.jpg]mavi-balina-hakkinda-bilgi-74677[/IMGALT]

  Mavi balinanın genel özellikleri

  Mavi balinalar kuşkusuz dünyanın en kudretli hayvanı olarak bilinir ve yine dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hayvanı olarak da bilinir.
  Hız olarak en modern şileplerle kolayca yarışabilir normal olarak saate 21-22 km hızla seyreden mavi balinalar aniden 48-50 kilometreye çıkabiliyorlar.
  Uzmanlar mavi balinaların 400 beygir çekim gücü olduğunu hesaplamışlardır.
  Zıpkınlanan bir mavi balina avcı gemilerinin makinaları tam hızla ilerlerken 7 saat süreyle saatte 14-15 km sürüklediği gözlenmiştir.
  Tartılması çok zor olan hatta mümkün olmayan mavi balinalar 150 ton ve 27 metre uzunluğuyla parçalanarak tartılır ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hayvanıdır.
  Mavi balinların yavruları 4 ton ve 7.5 metre uzunluğunda olup temmuz ayında çiftleip ılımlı sularda doğarlar, anneleri 7 ay emzirerek 25 metreye gelene kadar emzirmeye devam ederler.
  Mavi balinaların ömrü 50-55 yıl olduğu bilnir olup kısa 20 yıl gibi yaşadıklarıda gözlenmiştir.

  Mavi balinalar hem dünyanın en büyük hayvanı, hem dünyanın en kudretli hayvanı hemde dünyanın en iyi yüzücülerinin başında gelirler.