Mavi Balinalar Ne Yer

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 4 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mavi balinalar son derece küçük canlılarla beslenirler ve bir lokmada binlerce kalori alarak dünyanın en büyük gelmiş geçmiş türünün canlısıdır.
  Mavi balinalar midelerinde bir ton kadar yiyecek bulundurabilirler. Bu yiyeceğin başında plankton gelir, bu minik yaratıkarın bol olduğu yerlerde mavi balinaları bulmak mümkündür lakin mevsimine göre, bolluk ve kıtlık dönemlerine göre mavi balinların faliyetlerini etkiler.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/balinalar-ne-yer-66430.jpg]balinalar-ne-yer-66430[/IMGALT]
  Mavi balinalar yiyeceklerini bulmak için suyun içerisindeki koil adı verilen karides benzeri minik kabuklulardır. Bu yiyecekleri ağızlarına doldurdukları suyun keratein saçaklarda filitre ederek besinlerini elde ederler.
  Kalorisi çok yüksek olan bu yiyecekleri yiyebilmek için mavi balinalar vücut kütlesine eşdeğer suyu ağızlarına alabilmek için yüzeyden aşağı doğru dalarak 200 metre derinliğe ulaştıkarında ani bir dönüşle ağızlarını 80 derece kadar açarak suyla birlikte yiyeceklerinide almış oluyorlar.
  Mavi balinalar her ne kadar kalorisi çok yüksek yiyeceklerle beslenseler de her dalışlarında 1900 kalori harcamaktadırlar.