Maydonoz Suyu Nasıl Hazırlanır

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Zayıflamak amacıyla Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır

  Maydanozun sapını atmayın.Çünkü Maydonoz kürü için bize maydonoz sapı gerekecek. Bir litre suyu iyice kaynatın. Daha sonra içine 1 bağ maydonozun saplarını atın ve kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatın.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/maydonoz-22053.jpg] maydonoz-22053 [/IMGALT]
  Maydanoz suyu kürünü hemen hergün 2 bardak için.

  Ayrıca bu maydonoz sapı kürü eğer iç yaralar ve iç kanama varsa ozamanda 5 dakika kaynatarak içerseniz bu sorununuza da faydalı olacaktır.

  Ayrıca kilo sorunu olanlar içinde maydonoz sapı kürü çok faydalıdır. Maydonoz sapı suyunu içtikten birkaç gün sonra idrarınızın rengine ve yüzeyindeki yağ kalıntılarına baktığınızda yağ eritici ve ödem attırıcı özelliğinide fark edeceksiniz.

  MAYDANOZ

  A, B1, B3, ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir içeren hoş kokulu maydanoz; et yemekleriniz, çorbalar, tuzlu pasta ve omlet, hatta pilavlarınız için güzel bir ekstradır.

  Böbrek ve mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. İki üç demet maydanozun köklerini 4 su bardağı su ile kaynatın. Sabah ve akşam birer çay bardağı için. Bol idrar söktüren bu çay aynı zamanda mesane ve böbrekte bulunan taşların düşmesine yardımcı olur.

  Yemekten sonra ağzınızda hoş bir koku olsun istiyorsanız, bir kaç adet maydanoz çiğneyebilirsiniz. Ayrıca ağır ve yağlı bir yemekten daha yeni kalktıysanız ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız; yarım demet maydanozu bir demlikte kaynatıp az balla tatlandırdıktan sonra içine tercihe bağlı az miktarda limon sıkarsanız harika bir içecek ve hazmı kolaylaştırıcı bir şifa elde etmiş olursunuz.

  Maydanozun pişmişi de pişmemişi de uyku verir.

  Ayrıca bol maydanoz yemek, benzimizin rengini de düzeltir ve canlılık verir. Maydanoz suyu ile cilde kompres yapılırsa cilde canlılık verir.

  Maydanozun terletip, ateş düşürücü ve organizmayı zehirlenmelerden arındırıcı özelliği vardır.

  Bir avuç kök, bir litre suda kaynatılır. Eğer idrar söktürücü olarak kullanılacaksa dört bağ maydanoz ve dört su bardağı su birlikte kaynatılır. Üzerine limon ilave edilerek günde üç dört kez birer fincan içilir .

  Karaciğer işlevine yardımcı olması için de bu yöntem tatbik edilebilir. Kaynatmayı yoğunlaştırmak için ise bir litre suya bir avuç maydanoz tohumu da atılabilir. Kadınların sancılı geçen muayyen günlerinde bu çaydan günde bir bardak tüketilmelidir.

  Bir litre su ile büyük bir avuç yaprak demlenir. Bu çay yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca haricen kompres, losyon gibi kullanılabilir.

  Büyük bir avuç taze maydanoz yaprağını bir litre suda kaynatarak elde edilen sıvı; astım, menopoz problemleri, öksürük, el ve ayak banyoları için kullanılır.

  Ağrılara, süt emziren kadınları göğüslerinin tıkanmalarında, böcek sokmalarında ve iltihaplarda yapraklarından lapa yaparak haricen yararlanılır.

  Taze maydanoz suyu böbrek, idrar kesesi ve idrar yolu iltihaplarını ve tahrişlerini yatıştırır.

  Maydanoz Suyunun Faydaları

  Maydanoz suyunun da diğer şifalı bitkiler gibi faydaları çoktur.Maydanoz suyunda çok yüksek miktarda klorofil bulunur.Bu klorofil maddesi vücudumuz açısından büyük önem taşır.Çünkü klorofil kanı arttırıcı görev yapar.Yani bir nevi kan yapar.Kanın artmasıyla birlikte böbrekler karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesine ve daha iyi işlemesine yardımcı olmuş olur.

  Ayrıca maydanoz suyu içildiğinde sindirim yollarını uyarıcı bir görev üstlenir.Sindirim sorunları olanlar maydanoz suyunu sabah kahvaltıdan önce ve gece yatarken içerlerse sindirim enzimleri uyarılacak ve sindirimleri düzene girecektir.

  Maydanoz suyu ince bağırsaklardaki peristaltik denilen enine ve boyuna kas kasılmalarını kolaylaştırarak ince bağırsakların çalışmalarını da düzenler.

  Maydanoz en zengin C vitamini kaynaklarından olduğu için sabahları bir tutam almak gün boyu bize gereken C vitamininin büyük kısmını sağlayacaktır.

  Maydanoz suyunun yapılışı :

  4 bardak suya 1 demet maydanoz yıkanarak konur, 5 dakika kaynatılır, süzülür. Günde 3 defa1′er çay bardağı içilir.

  Ayrıyeten içerisine bal ve limon ilave edilerek bir karışım elde edilirse bu karışımı günde 1 veya 2 kere içmek böbrek taşı düşürücü etki yapar.Safra kesesi ağrısı çekenler için de bu formülün uygulanmasında fayda vardır.

  Sigarayı yeni bırakanlarda görülen balgamların boğazdan sökülmesinde ve boğazın olası tahrişlerini engellemek için maydanoz suyu içmek çok etkili bir yöntem olacaktır.

  Sabahları aç içildiğinde vücutta bulunan toksinleri yani istenmeyen gece boyu uyku sırasında oluşan zehirli maddeleri ter ile vücuttan atılmasına yardımcı olacak.