Medreselerde Okuyan İngilizler

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Elif tarafından 7 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Pek bilmediğimiz, daha ziyade göz ardı ettiğimiz bir tarafımız da hiç şüphesiz ilim tarihimiz. Bu ilgisizliğin sonucu bir garabet olarak Batılılar bizim tarihimizi eksilterek, değiştirerek yeniden yazıyorlar, sonra buna bizi de inandırıyorlar.

  Doğrudur; savaşarak aldığımız yerleri kaybettik. Bir zamanlar müslümanların dolaştığı sokaklar artık bizim değil. Camiler, medreseler ya tahrip edildi yahut kiliseye, ticarethaneye çevrildi. Fakat hala ayakta olan bir büyük miras var: Eserlerimiz. Kütüphaneler dolusu, tarihimizi en ince detayına kadar saklayan kitaplarımız... Onlar bizi bekliyor. Mesela çok konuşup çok az bildiğimiz Endülüs'ten başlayabiliriz. Neden Endülüs? Aşağıdaki satırlar bu soruya kısa bir cevap olabilir:

  "Batılıların Orta Çağ diye tarif ettikleri dönemde, müslümanlar hıristiyan alemine yakın Sicilya ve İspanya'da büyük bir medeniyet kurmuşlardı. Hem İspanya hem de Sicilya'daki mimari şaheserler günümüzde de büyük haşmetiyle ayaktadır. Aynı zamanda bu coğrafyada Kordoba/Kurtuba ve Toledo/Tuleytula şehirlerinde en iyi eğitim kurumlarını inşa eden müslümanlar, o zamanın şartlarına göre kimya, fizik, astronomi ve tıp alanında Avrupa üniversitelerine göre çok ileri bir seviyeye sahipti. Bu sebeple İngiliz seyyahları ve öğrencileri ilim öğrenmek üzere bu bölgeye seyahat etmekte, Batı dünyası, müslüman Arap medreselerinden hem metod hem de teknik olarak istifade etmekteydi. Kullanımı çok zor olan Romen rakamlarının Arap rakamları ile değiştirilmesi bunun bir örneğidir. Özellikle matematik, fizik ve kimya sahasında müslümanların yaptığı icatların çoğu aynen İngiliz diline geçmiştir. Mesela İngilizce'deki cebir (algebra) ve kimya (chemistry) kelimelerinin Arapça asıllı olması, aradaki yakın ilişkiyi göstermektedir."