Mehir Verilmesi Nikahta Şartmıdır?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Mihir Ne Kadar Verilmelidir?

  Mehir Ne Zaman Ve Nasıl Verilir?

  Mehir nikahtan önce bayanın evleneceği erkekten isteyeceği meşru hakkıdır. Bu islami evlilik müessesesinde sosyal dengenin sağlanması ve kadının haklarının korunmasını amaçlamaktadır. Ticari bir tarafı yoktur. Özel bireyler üzerine icat edilmemiş, geneli göz önünde bulundurarak kadına verilmiş bir güvencedir. Cenabı Allah Nisa suresi 4. ayeti kerimede; "Kadınlara mehrlerini gönül rızası ile verin. Kendi arzuları ile mehrin bir kısmını size hediye ederlerse, onu da afiyetle yersiniz." (Nisa:4) buyurmaktadır.

  Mihir üç kısımdır. Bunlar, muaccel, mueccel ve misil mehirlerdir. Muaccel mihir nikah esnasında belirlenen kadar bayana verilir. Mueccel ise daha sonradan tamamlanabilir. Mehri misil ise nikah esnasında konuşulmamış ise evlilikten çok sonra bile olsa baba tarafından akraba kızlarının mehirlerinin ortalaması kadar verilmelidir. Belirlenen mihir, halveti sahiha yani evlenecek şahıslar başbaşa kalmışlar ise zifaf yapmamış olsalar bile yapmışlar hükmündedir ve tamamı verilmelidir. Nikah kıyılmış fakat zifaf yada halveti sahiha yapılmamışsa boşanma durumu olursa mihrin yarısı verilir. Mihirde kolaylık tanımak sevap olandır. Fakat hiçbir bayan mihri hususunda kayıt altında tutulamaz. Hz.Ömer'e halifeliği döneminde bazı gençler mihirlerin yüksek olduğu konusunda şikayette bulunuyorlar. Hz. Ömer hutbeden mihirlerin azaltılmasını telkin edince bayan cemaatten biri söz alıp Cenabı Allah'ın ve Hz. Rasulullah'ın kayıt koymadığı bir konuya sınırmı getiriyorsunuz diyince, Hz. Ömer bayanın doğru söylediğini ve konuyu kendilerine bıraktığını belirtiyor. Fakat Peygamber Efendimiz döneminde mihir konusununda eşini zorlamayan bayanlar hakkında sevindiği mutlu olduğu rivayetler vardır.

  Bayana verilen mihir tamamen kendi mülküdür. Rızası olmadan kesinlikle alınamaz harcanamaz. Fakat borç olarak verebilir. Yada kendi isteği ile eşine hibe edebilir. Mihir değer taşıyan her şeyden seçilebilir. Altın yada para olması şart değildir. Erkek mihrin tamamını ödemek zorundadır. Erkeğin üzerine vaciptir. Bayan da istediği mihrin miktarından dolayı kınanamaz. Bayan mihrini istediği şekilde harcamakta özgürdür. Bu konuda da kayıt altında tutulamaz.
  ywx webokur.com​

  [​IMG]