Mehmet Akif Ersoyun Hayatı Kısa

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 21 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Mehmet Akif Ersoyun hayatı hakkında kısa bilgiler

  1873'de İstanbul'da doğan Mehmet Akif Ersoyun eğitim hayatina Emir Buhari Mahalle Mektebinde başladığı kaynaklarda belirtilir..Ardından Mülkiye Mektebinde devam eden Akif, babasının vefatı ve evlerinin da yangında tahrip olması nedeniyle mülkiyeyi bırakmıştır. Baytar Mektebine devam ederek birincilikle bitirmiştir. Eğitimi boyunca yabancı dil derslerine de ilgi duyan ünlü şair, Farsça ve Fransızca dillerini de öğrendi. Babasından da Arapça dersleri aldığı ifade edilir.
  Daha sonraki döneme Ziraat nezaretinde baytar olarak görevde bulundu. 3-4 yıl Rumeli, Anadolu ve Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedavisi için araştırma yapmıştır. Mehmet Akif Ersoy'un memuriyet hayatı 1893 yılında başlamış ve 1913 yılına kadar devam etmiştir..Memuriyetinden ayrı olarak Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri verdi. 1893 senesinde Tophane-i Amire veznedarı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlenmiştir.

  Akif; okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye gayret etmiştir.
  Memuriyet hayatına başladıktan sonra da öğretmenlik mesleğini sürdürerek, şiir yazmış edebiyat konusunda çalışmalara devam etmiştir. Ama neşriyat alemine girişi 1908'de İkinci Meşrutiyetin ilanıyla başlamıştır. Bu tarihten itibaren şiirleri Sırat-ı Müstakim'de yayımlanmıştır.
  Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildiği tarih 1920'dir.

  17 Şubat 1921'de İstiklal Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etmiştir..

  1926 yılından sonra Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kuranı Kerim tercümesiyle de meşgul oluyordu, ama bu sırada siroz hastalığına yakalandı. Önce hastalığının önemini anlayamadı ve hava değişimi ile geçeceğini sandı ve Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi.

  Mısır'a hasta olarak dönmüştür. Hastalıği onu derinden etkilemiş ve bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a gitmeye karar vermiş ve tedavi olmak amacıyla hastanede yatmıştır. Fakat hastalığın önüne geçememiş 27 Aralık 1936 günü vefat etmiştir. Mehmet Akif Ersoy'un Kabri Edirnekapı Mezarlığında'dır.
   
  Son düzenleme: 21 Eylül 2013