Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 10 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Kısaca Özet

  Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Kısaca Ve Eserleri


  Günümüzde populer şair ve söz yazarları genelde aşk ve hayat felsefesi üzerine yada karamsarlık sarmalı ile demogoji yaparak enteresan cümleler kurup sanat yapmaya çalışmaktadırlar. Sosyal paylaşım sitelerinde bu gibi yazılara rastlamak mümkün. Mehmet Akif ve öncesi dönemine bakıldığından karamsarlık ve demogojiden çok edebi derinlik ve ahlaki erdemler ile insan düşünce ufkunun engin sınırlarını zorlayan mısralara rastlıyoruz. Yeni nesilin değer yargıları bu ölçüde edebiyatçılardan etkilenmektedir.

  [​IMG]
  Osmanlıdan Cumhuriyete geçiş sürecinin aktörlerinden birisi olan Mehmet Akif Ersoy, İstanbul Fatihte 20 Aralık 1873 tarihinde doğmuştur. Babası Arnavut Annesi Özbek asıllıdır. Cumhuriyet Dönemi şairi, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi ve millet meclisinin yüzücü milletvekili ünvanını taşımaktadır.

  İlk öğrenimine Fatih'te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde o zamanların adeti gereği 4 yıl, 4 ay, 4 günlükken başladı. 2 yıl sonra iptidai (ilkokul) bölümüne geçti ve babasından Arapça öğrenmeye başladı. Ortaöğrenimine Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başladı (1882). Bir yandan da Fatih Camii'nde Farsça derslerini takip etti. Okulu bitirdikten hemen sonra Ziraat Bakanlığı’nda (Orman ve Maadin ve Ziraat Nezareti) memur olan Mehmet Âkif, memuriyet hayatını 1893–1913 yılları arasında sürdürdü. Bakanlıktaki ilk görevi veteriner müfettiş yardımcılığı idi. Görev merkezi İstanbul idi ancak memuriyetinin ilk dört yılında teftiş için Rumeli, Anadolu, Arnavutluk ve Arabistan'da bulundu.
  [​IMG]
  II. Meşrutiyet ilan edildiğinde Mehmet Âkif, Umur-ı Baytariye Dairesi Müdür Muavini idi. Meşrutiyet'in ilanından 10 gün sonra arkadaşı rasathane müdürü Fatin Hoca onu, on bir arkadaşı ile birlikte İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye yaptı. Ancak Mehmet Âkif, üyeliğe girerken edilen yeminde yer alan "Cemiyetin bütün emirlerine, bilâkayd ü şart (kayıtsız şartsız) itaat edeceğim" cümlesinde geçen "kayıtsız şartsız" ifadesine karşı çıkmış, "sadece iyi ve doğru olanlarına'" şeklinde yemini değiştirtmişti.
  [​IMG]
  Geçen süreçte kurtuluş savaşının başlaması ile Ankaraya gelmiştir. Buradan Burdur millet vekili seçilmiştir. Daha sonra kurtuluş savaşının bitmesiyle kendisinden istikla müzadelesi için bir şir yazması istenmiştir. Yazdığı şiir mecliste kabul edilmiştir. Fakat siyasi görüşleri meclisin uygulamalarına bazen ters düşüyordu. Bu süreç içerisinde hastalığının sebiylede de olsa Mısıra gitmek zorunda kaldı. Siroz hastalığı devam etti ve tedavi için tekrar İstanbula döndü. İstanbulda 27 Aralık 1936 tarihinde hayatını kaybetmiştir.
  [​IMG]
  Mehmet Akif Ersoyun Eserleri;

  1- Safahat (1911) - 44 manzume içerir. Siyasal olaylar, mistik duygular, dünyevi görevlerden bahsedilir.

  2- Süleymaniye Kürsüsünde (1912) - Süleymaniye Camisi'ne giden iki kişinin söyleşileri ile başlar, kürsüde Seyyah Abdürreşit İbrahim'in konuşturulduğu uzun bir bölümle devam eder.

  3- Hakkın Sesleri (1913) - Topluma İslami mesajı yaymaya çalışan on manzumedir. Ateizme, ırkçılığa, umutsuzluğa çatılmaktadır.

  4- Fatih Kürsüsünde (1914) - Fatih Camisi'ne giden iki kişinin söyleşileri ile başlar, vaizin uzun konuşması ile devam eder. Tembellik, irtica (gericilik), batı taklitçiliği eleştirilir.

  5- Hatıralar (1917) - Âkif'in gezdiği yerdeki izlenimleri ve toplumsal felaketler karşısında Allah'a yakarışını içerir.

  6- Asım (1924) - Hocazade ile Köse İmam arasındaki konuşmalar şeklinde tasarlanmış tek parça eserdir. Eğitim-öğretim, ırkçılık, savaş vurgunculuğu, batıcılık, gibi pek çok konudan bahseder.

  7- Gölgeler (1933) - 1918-1933 arasında yazılmış 41 adet manzumeyi içerir. Herbiri, yazıldıkları dönemin izlerini taşır. Üç tanesi ayet yorumu şeklindedir.

  8- Safahat (Toplu Basım) (ilki 1943) - 6 Safahatı'ı bir araya getirir. 1943'teki toplu basımının sonuna Âkif'in hayattayken basılmamış şiirlerini içeren Damadı Ömer Rıza Doğrul tarafından bir araya getirilmiş 16 manzumeden ibaret Son Safahat başlıklı bölüm eklenmiştir.
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 31 Ekim 2012
 2. Cevap: Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Kısaca

  çok lağzım oldu tşk
   
 3. Cevap: Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Kısaca

  Ama İstİklal marŞi yok :p
   
 4. Cevap: Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı Kısaca

  Çoooooookkkkkkkkkkk beyendim tşk