Mehmet Akif Ersoyun Hayatı Özet

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akifin hayatı (özet)

  Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitim hayatına Emir Buhari Mahalle Mektebinde başladı. Daha sonra Mülkiye Mektebinde devam etti. Babasının ölümü üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebine gitti. Okulu birincilikle bitirdi. Mehmet Akif eğitimi boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu ve Farsça ile Fransızca dillerini öğrendi.
  Babası vefat etmeden önce ondan arapça dersleri de aldı.Eğitimini tamamladıktan sonra Ziraat nezaretinde baytar olarak görev aldı. 3-4 yıl Anadolu, Rumeli ve Arabistan’da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedavisi için incelemelerde bulundu.

  Akif'in memuriyet hayatı ise 1893'de başladı, 1913 yılına kadar sürdü. Memuriyet görevinin yanında Ziraat Mektebinde ve Darulfünun'da edebiyat dersleri verdi. 1893 senesinde ise Tophane-i Amire veznedarı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla hayatını birleştirdi.

  Mehmet Akif memuriyet hayatı boyunca öğretmenlik yaptığı dönemde, şiir yazarak edebiyat alanında çalışmalara başladı. Ama şiirleri 1908′de İkinci Meşrutiyetin ilanından sonra Sırat-ı Müstakim’de yayınlandı.

  1920 yılında Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. İstiklal Marşını yazdığı tarih 17 Şubat 1921 günüdür. Meclis 12 Martta milli marşımızı kabul etti.

  1926 yılından itibaren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersler verdi. Ayrıca o dönemde Kur'an-ı Kerim tercümesiyle de meşgul oluyordu. Bu dönemde siroz hastalığına yakalandı.Hastalığının önemini anlamayan şair hava değişimi yaparak geçeceğini düşündü ve Lübnan’a gitti. 1936 Ağustos ayında Antakya’ya geçti. Mısır’a hastalığı ilerlemiş olarak döndü.Hastalığı onu günden güne güçsüz bırakmış ve zayıflamıştı. İstanbul'a döndüğünde hastaneye yattı ve tadavi gördü. Ancak ilerleyen hastalığının önüne geçemedi. 27 Aralık 1936 tarihinde hayatını kaybetti. Mehmet Akif Ersoy Edirnekapı Mezarlığında defnedildi.
  [​IMG]