Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşını yazarken çektiği zorluklar

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşını yazma hikayesi

  Kurtuluş Savaşı'nın başladığı yıllarda cephedeki askerlerin morallerini yükseltip milli duygularını güçlendirecek, savaşın milli bir ruh içerisinde kazanılmasını sağlayacak bir ulusal marş hazırlanmasına karar verildi. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı ödüllü bir yarışma açtı. Bu yarışmaya 724 şiir katıldı ve şiirlerin tamamı incelendikten sonra 6 şiir seçildi. Fakat bu şiirlerin de milli marş olacak nitelikte olmadığına karar verildi.
  Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), ulusal marşı Mehmet Akif'in (Ersoy) yazmasını istiyordu. Fakat ucunda para ödülü olduğu için yarışmaya katılmamıştı. Ulusal marş niteliği taşıyan bir şiirin bulunamaması üzerine dostları devreye sokularak Mehmet Akif ikna edilmeye çalışıldı. Para ödülünün kaldırıldığı duyurulunca Mehmet Akif, yarışmaya katılmayı kabul etti.
  Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Harbi'nin özellikle hangi ruh ve ideolojik çerçeve içerisinde verilebileceğini Türklere göstermek amacıyla, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na ithaf ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Âkif'in yazdığı İstiklal Marşı coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir.