Mehmet Akif Ersoy'un Mektupları

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mehmet Akif Ersoy'un Yazdığı Bilinmeyen Mektupları

  Mehmet Akif'in, elli mektubu ve bazı mektup nüshaları yayınlandı. Ancak dağınık halde, bazı kimselerin elinde bir kaç yüz mektubunun bulunduğu da söylenmektedir. Bunların toplanarak yayınlanması, değerli şairimizin düşünceleri, hayatı ve tarihimiz bakımından çok faydalı olacaktır.


  Mehmet Akif Ersoy'un Kızı Suat Hanıma mektubu


  Bu seferki mektubun o kadar hoşuma gitmedi. Fazlaca sıkılmakta olduğundan, medenî memleketlerdeki hayatın başkalığından bahsediyorsun. İyi ama, sizler o medeniyetten, umrandan uzak yerlerde ebediyyen bulunmak ıztırârında değilsiniz ki! İşte üç yılın biri hemen bitmek üzere! Mütebaki iki sene de göz yumup açıncaya kadar gelir geçer.

  Evet, muntazam, mamur şehirlerde, refah ile ömür sürmeyi herkes arzu eder. Fakat bu arzunun tatmini için ara sıra fedakarlık zaruridir. Bugün yüzlerce milyon efrad-ı beşere hakim bulunan İngilizleri gözümüzün önüne getirelim. Acaba heriflerin bu kudretleri, bu muvaffakietleri tesadüfen mi oluvermiş, yoksa milletçe birçok mesaiye, birçok şedaide katlanmak sayesinde mi elde edilmiş? Londra'da doğmuş, naz u naim içinde büyümüş, ebeveyninin milyonları sayesinde her türlü ihtiyaçtan fersahlarca uzak bir lordun oğlu, kalkıyor, Sudanlara, Afrika'nın en yaşanmaz, en cehennemi bucaklarına giderek gençliğinin en kıymetli çağlarını, İngiltere hesabına, o kumlara gömüyor. Vatanı uğrunda çektiği tahammül-sûz meşakkatleri hiçe sayıyor. Daha doğrusu kendisi için şeref biliyor. Biz biçarelerse İstanbul' dan çıkıp Bursa' ya gitmeyi felaket telakki ediyoruz! Bizim Mithat Cemal “Bizler dünyaya gelmemişiz, İstanbul' a gelmişiz!
  (Suad Hanım'a Mektup, 19 Nisan 1934)​