Mektup türünde yazılmış eserlerin adları nelerdir

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 3 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Mektup türünde yazılmış eserlerin isimleri

  İnsanların haberleşmek ve anlaşmak için yazdıkları ve birbirine gönderdikleri yazılara mektup denir. Mektupta duygular, dilekler, düşünceler bildirilir; her konu mektuplarda yer alabilir.
  Mektup türü Antikçağ'da didaktik edebiyatın bir biçimi olarak gelişti (Epi- kuros, Varro, Hıristiyan yazarlar). İtalya'da Petrarca ve Ariosto bu türe yenilik getirdiler. Fransa'da Marot bu türe şakacı bir hava verirken Ronsard ağırbaşlı bir üsluba yöneldi. İspanya'da Gar- cilaso de la Vega, İngiltere'de Johnson, Horatius'u kendilerine örnek aldılar. La Fontaine'in nükteli üslubuna karşılık, Boileau hicvi ve öğreticiliği ön plana aldı. Voltaire ise mektuplarında her çeşit üslubu büyük bir ustalıkla kullandı; ama bu türde en büyük başarıyı hak eden Po- pe'tur.
  Mektupların üslubu yazana ve isteğe göre değişir. Fakat mektuplar açık ve sade bir dille yazılmalıdır. Nezaketle başlamalı ve yine bu şekilde bitmelidir. Edebiyatın en içten ve zengin türüdür; adeta birer manevi huzur kaynağıdır.
  Mektuplar yazılan kişiye göre de değişir; anneye ayn, babaya ayrı, sevgiliye ayrı, arkadaşa ayn bir^samimiyetle mektup yazılır. Bu nedenle mektuplarda söyleyişlere dikkat edümeli, saygıda, selamda aşırdığa kaçmamalı, öfkeli yazılmanı alı, karalı ve okunaksız olmamalı ve kurşunkalem ve parlak renkli kalemlerle yazılmamalıdır.
  Mektubun birçok çeşidi vardır; genel olarak ikiye ayrılır: özel mektuplar, iş mektuplan. Bunlara edebi mektuplarla açık mektupları da ekleyebiliriz.

  1.Özel Mektuplar: Eşe-dosta, eve, arkadaşa, ana-babaya, yakın akrabaya yazılan mektuplardır, özel mektuplar yazılan kişinin yakınlığına göre sade, saygılı ve yapmacıktan uzak olmalıdır.

  2.İş Mektupları: İş amacıyla yazılan mektuplardır.
  Başka yerde bulunan bir kimseyle haberleşmeyi sağlayan yazılı kâğıt.PTT mektup türleri
  Mektup postası türleri mektuplar (standart mektup, kart, tebrik), posta kartları, tam ve indirimli ücretle satılan basılmış kâğıtlar, körlere özgü yazılar ve küçük paketlerdir.