Menemen Olayı nedir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Suga tarafından 2 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Menemen Olayı nedir?
  Menemen Olayı, gerici bir hareket olup din devleti kurulması amacı ile yapılmıştı.

  Olayın sonuçları nelerdir?
  Menemen Olayı’ndan sonra artık inkılâplara engel olacak bir kuvvet kalmamıştı. Menemen Olayı’nın bu şekilde çok sert cezalar verilmek suretiyle kapatılması hükûmetin inkılâp politikasına uygun düşüyordu.
  Bu olay Türkiye’de henüz laik devlet düzeninin yeterince olgunlaşmadığı, çok partili hayata geçmek için henüz ortamın elverişli oluşmadığını ortaya koymuştur. M. Kemal, bu olaydan sonra çok partili siyasi yaşama ara vermek zorunda kalmıştır.

  Olay nasıl başlayıp gelişmiştir?
  24 Aralık 1930’da Derviş Mehmet ve altı arkadaşı, Manisa üzerinden sabaha doğru dağ yolundan yürüyerek Menemen’e varır. Derviş Mehmed Menemen’de ilk gördüğü camiye girer ve oradaki bayrağı alır. Camide namaz kılan on beş kişiyle dışarıdakileri şeriat istemeye çağırır. Hükûmet olayı haber alır almaz Kubilay Bey’in kumandasında bir müfreze gönderir. Kubilay’ın asilere yapmış olduğu uyarı ve nasihatler bir işe yaramaz. Gözü dönmüş asiler tarafından Kubilay şehit edilir.

  Menemen Olayı Hakkındaki Genel Yorumum:
  Türkiye’nin büyük çoğunluğu inkılâpları arzularken, birtakım gericilerin inkılâplar karşısında durması, hele şeriat fikri ile hareket etmesi muhakkak ki inkılâpları tehlikeye düşürürdü. Menemen Olayı, ülkemizde huzur ve barış ortamı sağlanmasının önemini ve inkılâpların halka anlatılmasının gerekliliğini ortaya çıkartmıştır.