Merhamet, Rahmeti Çeker

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  ''Merhamet, etmeyene merhamet olunmaz.''

  Merhamet, Rahmeti Çeker

  Her insanda merhamet ve şefkat duygusu bulunmalıdır. İnsan, Allah Teala'nın bütün mahlukatına karşı merhametli ve hayırlı olmalıdır. Bu hal, imanın olgunluğundan kaynaklanır. Sahibinin ahlakıi seviyesini gösterir, onun ilahi lutfa kavuşmasına vesile olur. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de ,

  هَلْ جَزَاءُ الإِحْسَانِ إِلاَّ الإِحْسَانُ

  ''İyiliğin karşılığı ancak iyiliktir'' (Rahman 55/60) buyrulmuştur. Fakat merhametten ve hayırlı olmaktan mahrum bir kimse taş yürekli, nezih duygulardan mahrum bir kimse anlamına geleceğinden lutf-i ilahiyi hak edemez.

  Bu hadis-i şerif gösteriyor ki İslam dini bir merhamet ve fazilet dinidir. Bütün insanlara karşı merhametle, şefkatle ve adaletle davranma konusunda müslümanları sevk ve teşvik etmektedir.

  Bugün yeryüzünde öyle milletler var ki sadece kendilerini düşünürler. Bununla da kalmazlar kendi hasis menfatleri için insanları zarara sokmak, perişan bırakmak isterler.

  Rikkat ve merhametten, hak ve hakikati sevmek gibi güzel hislerden, gerçek fazilet ve inançtan mahrum olanlar, insanlıktan da mahrumdurlar. Bunların kalpleri taştan daha katıdır. Nitekim İsrailoğulları hakkında nazil olan,

  ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُم

  ''Sonra bunun ardından kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha da katı oldu ...'' (Bakara 2/74) ayet-i kerimesi bu gerçeği haber vermektedir. Bu ayet-i celilede, ey İsrailoğulları! Siz Mısır'da Firavun'un esiri idiniz. O sizi zor işlerde kullanıyordu. Hepiniz yollarınızı kaybetmiş, cehalet ve dalalet içinde kalmıştınız. Nihayet Allah Teala lutfetti, size Hz. Musa'yı gönderdi. Siz Hz. Musa sayesinde esaretten kurtuldunuz ve o mübarek peygamberin birçok mucizesine şahit oldunuz, bu sayede hürriyet ve hakimiyet nimetine kavuştunuz. Artık bunların kadrini kıymetini bilmeli değil miydiniz? Daima uyanık bulunarak hidayet ve fazilet yolundan ayrılmamalıydınız değil mi? Halbuki siz böyle yapmadınız.

  Bundan sonra yine kalpleriniz katılaştı, fikirleriniz karardı, yürekleriniz taş kesildi.Belki taşlardan daha katı bir hale geldi. Çünkü taşlarda bir teessür nişanesi görülür. Öyle taşlar vardır ki yarılınca içinden ırmaklar fışkırıp akar, içlerinden tatlı sular çıkar. Yine öyle taşlar vardır ki, Allah korkusundan parçalanarak yerlere düşüp dağılıverirler, ilahi iradeye tamamıyla boyun eğerler. Halbuki ey İsrailoğulları! Sizde bu taşlar kadar da bir teessür eseri görülmüyor. Sizin kalpleriniz tamamen katılaşmış. Kalplerinizde ne irfan meşalesi parlıyor ne de gözlerinizden rikkat damlası düşüyor.Elbette ey gafiller! Allah Teala sizin yaptıklarınızdan gafil değildir. Haşa!
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Merhamet, Rahmeti Çeker

  Biz müslümanlar da bu tür bir ilahi hitaba uğramaktan Allah Teala'ya iltica ederiz. Artık dinimizin yüksek kadrini layıkıyla bilip bütün insanlar hakında hayırlı olalım ve birtakım yabancı milletlerin yaldızlı sözlerine kanarak onların gizli emellerine, farkında olmadan alet olmayalım. Maksadımız insanlığa ve fazilete hizmet etmekse davranışlarımızı mübarek dinimizin hükümlerine uydurmaya çalışalım. Bundan başka bizim için kurtuluş ve ilerleme vesilesi yoktur. Hak Teala cümlemize uyanmayı nasip etsin.