Merkezi Sinir Sisteminin Organları

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 29 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Merkezi Sinir Sistemi organları nelerdir

  Merkezi Sinir Sistemindeki organlar ve görevleri

  Merkezi sinir sitemi organları beyin, omurilik, omurilik soğanı ve beyinciktir.

  [​IMG]

  Beyin: Sinir sisteminin en önemli organıdır. Milyonlarca nörondan meydana gelen beyin kafatasının içinde bulunur. Hafıza, öğrenme, algılama, düşünme ve değerlendirme merkezi olan beyin duyu organlarından gelen bilgileri değerlendirerek bunlara tepki oluşturur. Konuşma, okuma, yazma, yürüme gibi istemli hareketleri de kontrol eder. Vücut sıcaklığını ve kan basıncını ayarlar. Susama, acıkma, uyku-uyanıklık gibi olayları düzenler.

  Omurilik: Omurilik kuyruk sokumuna kadar uzanır. Omurga içinde yer alır. Omurilikten geçen sinirler beyinden organlara ve organlardan beyne gider. Vücudumuzun refleks merkezidir.

  Omurilik Soğanı: Beyin ile omurilik arasında bulunur. Beyin ve diğer organlar arasındaki bağlantıyı sağlayan omurilik soğanı boşaltım, sindirim, solunum, dolaşım gibi olayları düzenler. Öksürme, yutma, çiğneme, kusma ve hapşırma gibi hareketleri kontrol eder.

  Beyincik: kas hareketlerimizin düzenlenmesini sağlayan beyincik vücut dengemizin korunmasını da sağlar. Dengeyi koruyabilmek için iç kulaktan vücut pozisyonuyla ilgili bilgi alır.