Mersin Tarihi ve Kültürel Yerleri

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mersin ilini tarihçesi, Mersin'in kültürel yerleri

  Birçok medeniyetin ev sahibi olan kent zengin tarihi ve kültürel mirasıyla doğal güzellikleri birarada bulunduruyor. Mersin'in tertemiz denizi tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir.
  9 bin yıllık geçmişi bulunan Mersin'de Camiler ve kiliselerin bir arada bulunmaktadır. Şehir mezarlığı farklı dinlerde birçok insanı bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle Mersin'e Hoşgörü Kenti denilmektedir.

  Mersin tarihi eserini Kent Müzesinde sergilemektedir. Tarihin eşsiz dokularını görmek isteyenler ayrıca Mezitli ilçesinde bulunan Soloi Pompeiopolis antik kentini de ziyaret etmeliler. Çağlarca köyünün şelalesi ve alabalık tesisleri turistlerin serinlemek için tercih ettiği noktalardan biridir. Arap turistlerin özellikle tercih ettiği köyde kivi meyvesini dalından kopararak tadabiliyorsunuz. Kentin Tarsus ilçesi doğusundan batısına kadar her her tarafı tarih kokuyor. Bu ilçe 2008 yılında Papa 16. Benediktus tarafından''Saint Paul Yılı'' ilan edilmesi ile adını daha çok duyurdu. Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Paul'un yaşadığı yer olan Tarsus ayrıca Vatikan'ın ''hac'' yeri olarak kabul edilmiştir. Dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

  Mersin'de görülmesi gereken yerlerin başında Danyal Peygamber'in makamının bulunduğu Makamı Şerif Camisi ile Danyal Peygamber Kabridir. Söylentiye göre, Milattan sonra 2. yüzyılın başlarında o dönemin hükümdarı olan Dakyanus'un zulmünden kaçan Eshab-ı Kehf Mağarası da, burada bulunuyor. Bizim Yedi Uyurlar'' olarak bildiğimiz mağara, görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Mersin'in batısında bulunan Erdemli ve Silifke de birçok tarihi eser bulunur. Ayrıyeten denizi ve doğal güzellikleri de tatilcilerin dikkati çekiyor. Mersin denilince Kızkalesi'nden bahsetmemek olmaz. Ayrıca Toroslar'da çok sık rastlanan doğal çukurların en büyüğü Kanlıdivane antik kentinin de görülmesi gerekir. Silifke'deki Cennet-Cehennem de meraklılarını bekliyor. Mersin sınırları içerisinde yer alan Astım-Dilek Mağarasının hastalara iyi geldiği bilinir. Diğer önemli bir özelliği ise geleceğe yönelik beklenti içerisinde olanların dileklerini buraya sunmasıdır.

  Mersin'e gidenler Uzuncaburç antik kentini de ziyaret edebilirler. Mersin'in Denizndeki renkli balıklar çıplak gözle dahi görülebilmektedir. Ayrıca yüzerken deniz kaplumbağalarını da görebilirsiniz.