Metaplazi nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Metaplazi

  Metaplazi, patolojik olarak farklılaşmış bir hücre tipinin, başka bir farklılaşmış dokuya normal olmayan dönüşmesidir. Bu değişim daha çok anormal bir uyaran sonucu oluşur. Basitçe, değişen şartlara uyum sağlayamayan hassas bir dokunun, daha dayanıklı yapıya dönüşmesi olarak da tanımlandırılabilir. Burada genellikle, mekanik ya da kimyasal tahriş veya enfeksiyona karşı oluşan, daha iyi bir savunma durumuna geçme durumunun söz konusu olduğu uyumsal ve geri döndürülemez bir fenomen söz konusudur.
  En yaygın metaplazi, üst solunum yollarındaki silli prizmatik epitel hücrelerinin sigara etkisiyle çok katlı yassı epitel hücrelerine dönüşmesidir. Bunun dışında yemek borusunda yassı epitelden gastrik asit reflüsünün etkisiyle, bağırsaktakilere benzer prizmatik epitele de dönüşüm olabilir.
  Metaplazi en sık epitelyal dokularda görülür. Sigara kullanımı sonucu solunum epitelinin squamoz epitele dönüşmesi bu duruma bir örnektir.

  Metaplazide yeni dokunun fonksiyonu ve yapısı normaldir. Displaziden (kanser öncesinden) farkı, saldırının sürmesi halinde ikinci kez evrim geçirmesinin söz konusu olmasıdır. Dölyatağı epitelyumu ve akciğer hücrelerinin uzun süre zedelenmesi sonucunda kanser doğuran yassılaşma durumları metaplaziye örnek olarak gösterilebilir. Diş özünün dentin yerine kemik yapmaya başlaması da bir başka metaplazi örneğidir. Metaplazi ancak mikroskobik incelemeyle anlaşılır. Metaplazinin görüldüğü başlıca organlar arasında rahim ağzı, bronşlar, mide ve yemek borusu sayılabilir. Ancak metaplaziye tüm dokularda rastlamak mümkündür.
  Metaplazi kanser değildir ancak kanserin oluşması için uygun ortam oluşturması sebebiyle önemlidir.