Mevlana Kimdir Eserleri Nelerdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Selçuklular devrinde eğitime büyük katkıda bulunan Mevlana, Horasan'ın Belh şehrinde doğdu. Bağdat, Mekke, Medine, Halep ve Şam yoluyla Anadolu’ya geldi. Önce Karaman'a, ardından Selçuklu Devleti'nin başkenti olan Konya'ya yerleşti. Mevlana, Konya’da medresede ders verirken Tebrizli Şemsettin (Şems) adında bir dervişle tanıştı. Her gün Şems ile sohbet eden Mevlâna, onun düşüncelerinden etkilendi.
  Mevlana, eserlerinde bütün insanlığın ilgilendiği ve zaman içinde değerini kaybetmeyen tema ve konuları işlemiştir. O, altı ciltlik büyük eseri Mesnevi'sinde bir ney sesi ile insanlığa doğruyu, iyiyi ve güzeli öğütleyen bir mürşit; Dîvân-ı Kebîr’inde köpürerek çağlayan coşkun bir aşık; Mecâlis-i Seb’a adlı eserinde çevresine ışık saçan bir hatip; Mektûbât adlı eserinde, halkın koruyucusu ve adaletin yayıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ona göre insan; sevgiye değer, en üstün varlıktır. Vicdanlara hiç kimse baskı yapamaz. Evrende uyum ve dayanışma esastır. Hoşgörü ve iyi ahlak, bütün insanlık için vazgeçilmezdir. Doyumsuz, kanıksanmayan bir aşk içinde şiirle, müzikle, sema ile yoğrulan Mevlana; insanı ve insanlığı sevmiş, “Seviyoruz, hayatımızın güzelliği o yüzden.” demiştir. Onun, Gene gel, gene... Her kim olursan, gene gel gene...İster kâfir ol ister Mecusi ister putperest İster yüz kere bozmuş ol tövbeni, Umutsuzluk kapısı değil bu kapı, Nasılsan öyle gel... diyerek tüm insanlığa seslenişi bundandır.

  Çok yönlü, her yönüyle aydınlık, ileri fikirli bir düşünür olan Mevlâna’nın yüzyıllardan beri sevilerek okunan
  eserleri, günümüzde de tüm dünyada büyük ilgi görmektedir. O, düşünceleri ve şiirleriyle insanlığın barışa,
  güvene, sevgiye, ezelî dostluk vekardeşliğe, gerçek inanca olan özlemini dile getiren bir Türk büyüğü olarak her geçen gün daha çok sevilmekte ve sayılmaktadır.
  Mevlana-Kimdir-Eserleri-Nelerdir.jpg
  Mevlana, eserlerini Farsça yazmıştır. Türkçe, Arapça ve Rumca şiirleri de vardır. Mevlana’nın ortaya koyduğu öğreti, yaşadığı dönemden bugüne dek önemini yitirmemiş; hatta günümüzde daha çok ön plana çıkmıştır.