Özet Mevsimler Nasıl Meydana Gelir Kısaca

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 28 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Mevsimler Nasıl Meydana Gelir Kısa Bilgi

  Dünyanın kendi ekseni etrafındaki günlük dönüşünü sürdürüken bir yandan da güneşin etrafında dolanarak yıllık hareketini yapar. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Bu süreye 1 yıl denir.
  Dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi elips şeklindedir. Bu yörüngeden geçen düzleme “yörünge düzlemi (ekliptik düzlem)” adı verilir. Ekvatordan geçtiği varsayılan düzlem de ekvator düzlemi olarak bilinir.

  Dünyanın yörüngesi elip şeklinde olduğu için dönüş esnasında Güneşe hep aynı uzaklıkta değildir. Dünyanın güneşe en yakın olduğu döneme günberi (perihel), en uzak olduğu döneme günöte (aphel) denir. Dünyanın güneşe olan uzaklığının değişmesi, yörüngesi üzerindeki hızının da değişmesine yol açar. Hızın değişmesi, mevsim başlangıç tarihleri ile mevsim sürelerinin farklı olmasına neden olur.

  Mevsimlerin oluşmasının temel nedeni, yörünge düzlemi ile ekvator düzlemi arasındaki 23 derece 27 dakikalık bir açının olmasıdır. Eğer bu iki düzlem çakışsaydı güneş ışınları devamlı ekvatora dik gelecek, mevsimler oluşmayacaktı. Ayrıca aydınlanma çemberi kutuplardan geçeceği için, Dünya’nın her yerinde gece ve gündüz süreleri değişmeyecekti.

  Dünyanın güneş çevresinde dolanması ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 22 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece-gündüz eşitliği) tarihleri, 21 Haziran ve 21 Aralık tarihlerine de solstis (gün dönümü) tarihleri denir.