Michael Faraday Biyografisi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 21 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Michael Faraday Biyografi

  Michael Faraday Hakkında Bigi


  İngiliz kimya ve fizik bilgini Michael Faraday 22 Eylül 1791'de doğdu.
  19. yüzyılın büyük bilimadamlarından biri olan Michael Faraday Elektromanyetik indüklemeyi, manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü buldu.
  Elektrolizin temel ilkelerini belirledi. Klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir.Ayrıca elektrik motorunu icat etmiştir.
  Deneysel olarak, bir maddeden geçen belli miktarda elektrik akımının, o maddenin bileşenlerinde belli miktarda bir çözülüme yol açtığını gösterdi. Bu sonuç ilk elektrik sayaçlarının üretimine imkan verir. Faraday'ın bilime bir başka önemli katkısı da "amper" akım biriminin kesin tanımını vermiş olmasıdır. Elektrolizde geçen "elektrot", "anot", "katot", "elektrolit", "iyon" vb. terimleri de Michael Faraday'e borçluyuz.
  [​IMG]

  Hayatı boyunca aralıksız süren deneysel ve kuramsal çalışmaların sonunda 1839'da sağlığı bozuldu.Faraday araştırmalarına ancak 1845'te yeniden başlayabildi. 1855 yılından sonra Faraday'ın zihinsel gücü azalmaya başladı. Ara sıra deneysel çalışmalar yapan Michael Faraday'e ,Kraliçe Victoria bilime büyük katkılarından dolayı Hampton Court'ta bir ev bağışladı.
  Michael Faraday 25 Ağustos 1867'de hayatını kaybetti.
   
  Son düzenleme: 21 Eylül 2012