Michael Faraday Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 21 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Michael Faraday Hayatı,

  Michael Faraday Kimdir, Michael Faraday'ın Hayatı, Çalışmaları.

  22 Eylül 1791 günü doğan Michael Faraday İngiliz kimya ve fizik bilginidir.Faraday daha çocukken kendi kendine yetişmiş bir bilim adamıdır. Kilisenin pazar okulunda okuma yazma ve hesap öğrendi. Küçük yaşta gazete dağıtıcısı olarak çalışmaya başladı.

  14 yaşında bir ciltçiye çırak olarak girdi. Bu işte ciltlenmek için getirilen kitapları okuyarak bilgisini arttırdı. Gençliğinde bir çok kitap okudu. Bilhassa fizik kitaplarını büyük bir arzuyla okuyordu. Encyclopedia Britannica'nın üçüncü baskısındaki elektrik maddesinden etkilendi. Eski şişeler ve hurda parçalardan yaptığı basit bir elektrostatik üreteçten yararlanarak deneyler yapmaya başladı. Gene kendi yaptığı bir Volta pilini kullanarak elektrokimya deneyleri gerçekleştirdi.
  19. yüzyılın en büyük bilimadamlarından biri olan Michael Faraday,deneylerinde, bir maddeden geçen belli miktarda elektrik akımının, o maddenin bileşenlerinde belli miktarda bir çözülüme yol açtığını gösterdi. Bu sonuç ilk elektrik sayaçlarının üretimine imkan verdi. Faraday'ın başka bir katkısı da amper akım biriminin kesin tanımını verdi. Elektromanyetik indüklemeyi, manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü bulan Michael Faraday,Elektrolizin temel ilkelerini belirledi. Klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir ve elektrik motorunu icat etmiştir.
  Elektrolizde geçen "elektrot", "anot", "katot", "elektrolit", "iyon" gibi bilimsel terimleri Michael Faraday'a borçluyuz.