Mihrimah Sultan'ın Aşk Hayatı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mimar Koca Sinan'ın Büyük Aşkı Mihrimah Sultan

  Mihrimah Sultan, Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Hürrem Sultan'ın kızıdır. Henüz 17 yaşında iken Diyarbakır Beylerbeyi olan Rüstem Paşa ile evlendi. Mihrimah Sultan hayatı boyunca devlet işlerinde çokça söz sahibi oldu. Babasına Malta seferi için kendi imkanlarıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği söylenmektedir. Çok büyük bir servet sahibi olan Mihrimah Sultan annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı 2. Zygmunt August ile yazışmaları olmuştur. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinan'la büyük bir aşk yaşadığı rivayet edilir. Hatta ünlü mimarın kendisi için İstanbul'un Üsküdar ilçesinde büyük bir külliye yaptığı da iddia ediliyor. Ayrıca Mimar Sinan İstanbul'un Edirnekapı semtinde bulunan ve cami, çeşme, hamam ile medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptığı da tarihi kaynaklarda belirtiliyor.

  Mihrimah Sultan, annesinin ölümünden sonra babası Kanuni Sultan Süleyman'a annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında da babasını kaybetti. Daha sonra babasının yerine geçen kardeşi II. Selim'in saltanatı boyunca da danışmanlığını devam ettirdi.

  Rivayete göre, o dönemde Mimar Sinan 50 yaşında ve evlidir ancak Mihrimah Sultan'a da deliler gibi aşıktır.

  Mimar Koca Sinan büyük bir tutkuyla bağlı olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamış fakat ona olan aşkını sanatına en muhteşem haliyle yansıtmıştır.

  Bir gün Mihrimah Sultan, Mimar Sinan’ı huzura çağırıp, kendi adına bir külliye yapmasını ister. Duygularını tamamen eserine yansıtan Koca Sinan ortaya şahane bir yapı çıkartır.
  Başka bir iddiaya göre de bir matematik dehası olan Sinan, Mihrimah Sultan için yaptığı 2 külliyenin içinde bulunan camilere bir sır da gizlemiştir.
  21 mart güneşin doğuşu ve batışı yerleri tespit edilerek yapılmış olan Üsküdar ve Edirnekapı’daki bu iki camiyi, Mihrimâh Sultan’ın doğum tarihi (21 Mart), Mihr-i mah = güneş, ay isminin anlamını, Mimar Sinan sanatında nasıl bir aşka dönüştürtüğünü belgeler nitelikte.