Mihrimah Sultan'ın Eşi Rüstem Paşa

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mihrimah Sultan'ın Eşi Rüstem Paşa Kimdir Hayatı

  Mihrimah Sultanın eşi Damat Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman padişahlığı döneminde sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. Rüstem Paşa, 1500 senesinde Hırvat asıllı hristiyan bir ailenin çocuğu olarak Saraybosna yakınlarında bir köyde dünyaya gelmiştir. İki kardeş sahibi olan Rüstem Paşa'nın babası Mustafa Bey'dir.

  Henüz ergenlik döneminde İstanbul'a getirilerek devşirilmiş ve Enderun'da eğitim görmüştür. Oradan rikab ağalığı ünvanıyla çıkmıştır.

  1526 Mohaç Muharebesine silahdar olarak katılan Rüstem Paşa, bu seferden döndükten sonra 1. imrahor görevine getirilmiştir. Üstün yeteneği olmasından dolayı Kanun-i Sultan Süleyman'ın dikkatini çekmiştir. İlk olarak Diyarbakır beylerbeyi oldu. Ardından Anadolu beylerbeyliğine nakledildi. 1539'da 3. vezir olarak görev verildi. 3. vezir iken 26 Kasım 1539'da Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan ile evlendirildi. Bu nedenle kendisine ''Damat'' sıfatı verilmiştir.

  Hükümdara damat olmasından dolayı Rüstem Paşa'yı çekemeyen bazı fesat kesimler onun cüzzamlı olduğu dedikodusunu yaydı. Bunun üzerine hekim Mehmet Halife bu dedikodunun doğru olup olmadığını araştırmak amacıyla Rüstem Paşa'yı muayeneden etti. Muayene esnasında gömleğinde bir bit buldu. O dönemdeki tıp bilgisine ve halkın inanışına göre bir cüzamlının üzerinde bit barınamaz olduğu bilinmekteydi. Gömleğindeki bit onun cüzzamlı olmadığına delil olarak kabul edildi ve Mihrimah Sultanla evlenmesine izin verildi.

  Sadrazam olan Rüstem Paşa'nın Tekirdağ'da ve İstanbul'da kendi adına yaptırdığı iki adet camii bulunur. Ayrıca Edirne'de Mimar Sinan'a Rüstem Paşa Kervansarayını yaptırmıştır. Diğer eserlerinden bazısı da; Kütahya'da Anadolu Beylerbeyliği yaptığı dönemde bir medrese ve bir hamam yaptırmıştır. Kütahya'daki hamam günümüze kadar gelmiş ve taç kapısının bir bölümü hariç yıkılan medrese orjinaline uygun olarak tekrar yapılmıştır. 10 Temmuz 1561 tarihinde İstanbul'da ölümüne kadar sadrazamlık görevini sürdüren Rüstem Paşa'nın cenazesi Şehzade Camii bahçesindeki türbesinde gömülüdür.

  Osmanlı kültürüne tarihçi olarak katkıları bulunan Rüstem Paşa'nın, Tevarih-i Ali Osman diğer adıyla Tarih-i Rüstem Paşa ismi ile yazdığı tarih eseri Osmanlı devletinin kuruluşundan 1561 yılına kadarki dönemin tarihini ihtiva etmektedir. Fakat bu eserin 1923'de ilk Almanca çevrisini yapan 1. Ferrer ve birkaç tarihçi bu eserin Rüstem Paşa tarafından şahsen yazıldığına şüphe etmişlerdir.
  Kaynak: vikipedi​
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...