Mihrimah Sultan'ın Kocası Kimdir

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mihrimah Sultan'ın Kocası Rüstem Paşa Kimdir?

  Damat Rüstem Paşa 1500 senesinde Hırvat'ta doğmuş ve 1561'de vefat etmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı Devletinde 2 defa sadrazamlık yapmıştır.

  Rüstem Paşa, küçük yaşlarda Osmanlı topraklarına getirildikten sonra devşirilmiş, 1539'da Diyarbakır Valisi görevinde bulunurken, Kanuni Sultan Süleymanın kızı Mihrimah Sultan ile evlendirilmiştir. Bu evlilikten dolayı kendisine 'Damat' lakabı takılmıştır.
  Osmanlı devlet adamı ve Mihriban Sultan'ın eşi Damat Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde Mohaç Meydan Muharebesinde silahtar olarak da görev yapmıştır. Enderunda eğitim gördüğü için zekası ile dikkatleri de çekmiştir. Daha önce taşrada rikap ağalığı yapan Rüstem paşa daha sonra Diyarbakır Beylerbeyliği görevine getirilmiştir.

  Onun bu yükselişini hızlandıran etkenlerden biri kuşkusuz, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem sultan'ın kızı olan Mihrimah Sultan ile evlenmesidir.

  3. Vezir görevinde iken Sadrazam olmuştur. 1544'de Hadım Süleyman Paşa'nın azledilmesiyle onun yerine sadrazam olarak getirilmiştir.

  Rüstem Paşa'nın Mihrimah Sultan'la evliliği nedeni ile hakkında bir çok söylentiler çıkmıştır. Özellikle Şehzade Mustafa'nın ölümünde Hürrem Sultan ile birlikte rolü olduğunu iddia edenler olmuştur.

  Rüstem Paşa'nın Tekirdağ'da ve İstanbul'da kendi adına yaptırdığı iki adet camii vardır.

  Kısa dönemde devlet hazinesinin doldurulmasına önem veren Rüstem Paşa, bunun uzun dönemde neleri getireceğini düşünememiştir. İltizam satışlarında bir rüşvet biçimi olan komisyon verilmesinin yaygınlaşması, hazineyi doldurmak için bahşiş, peşkeş gibi isimler takılan rüşvet alıp ve verilmesini usul haline getirmiştir.
  Bunun gibi yolsuz kazanç kazanma ile kendi şahsi servetini de büyük miktarlara çıkarmıştır.

  10 Temmuz 1561 tarihinde İstanbul'da vefatına kadar sadrazamlık görevini sürdüren Rüstem Paşa'nın Cenazesi Şehzade Camii bahçesindeki türbesinde bulunmaktadır.