Milli güvenlik kurulunun görevleri nelerdir kısaca

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Milli güvenlik kurulunun görevleri nelerdir

  Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında Başbakan Genelkurmay Başkanı Milli Savunma İçişleri Dışişleri Bakanları Kara Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'ndan kurulur. Görüşülecek konuların özelliğine göre Kurul toplantılarına ilgili bakan ve kişiler çağırılıp görüşleri alınabilir. Ancak bu kimseler Kurulda oy kullanamazlar.


  Anayasanın 118.maddesine göre Milli Güvenlik Kurulu; Devletin milli güvenlik siyasetinin tayini tesbiti ve uygulanması ile ilgili kararların alınması ve gerekli koordinasyonun sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kuruluna bildirir. Kurulun Devletin varlığı ve bağımsızlığı ülkenin bölünmezliği ve bütünlüğü toplumun huzur ve güvenliğinin korunması hususunda alınmasını zorunlu gördüğü tedbirlere ait kararlar Bakanlar Kurulu'nca öncelikle dikkate alınır.Anayasadaki bu ifadeler Milli Güvenlik Kurulu kararlarının Bakanlar Kurulu açısından uyulması zorunlu bağlayıcı kararlar olmadığına işaret etmektedir. Ancak 1983 Tarihli 2945 sayılı Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanunu'nun ikinci maddesine göre Bakanlar Kurulu milli güvenlik siyasetinin belirlenmesinde Milli Güvenlik Kurulu'nun belirlediği esaslarla bağlıdır. Ayrıca kanun Milli Güvenlik Kurulu'na milli güvenlik siyasetini etkileyecek milli güç unsurlarını ve ülkenin siyasi sosyal ekonomik kültürel durum ve gelişmelerini sürekli takip ederek değerlendirme; milli hedefler yönünde güçlenmelerini sağlayacak temel esasları tesbit etme görev ve yetkisini vermiştir (m.4). Yasadan aldığı yetkiyle Kurul ülkenin tüm sorunlarını tartışarak karar alabilmektedir.


  Anayasadaki düzenleme 2945 sayılı Yasayla birlikte okunduğunda Milli Güvenlik Kurulu'nun Bakanlar Kurulu'nun üstünde düşünüldüğü ortaya çıkmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Bakanlar Kurulu Kurul'un bu konumunu tartışmamakta Anayasal düzenin bir parçası olarak kabul etmektedirler.