Milli ve evrensel kültür değerler nelerdir?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve öykü tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. öykü

  öykü Moderatör

  Katılım:
  9 Eylül 2014
  Mesajlar:
  52
  Evrensel kültür değerleri nelerdir?

  Dünyadaki devletlerin diğer devletler ile ilişkilerinde olmazsa olmaz bir takım değerleri vardır. Bu değerler; iki ülke arasındaki münasebetlerde, girdiği savaşlarda ve ikili ilişkilerde fert ve toplum olarak mutlala göz önünde bulundurulması gereken şeyler ve hiç akıldan çıkmayan unsurlardır.

  Türkiyenin kültür değerlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  Vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb. Milli ve evrensel kültür değerler

  Bu kültür değerlerine toplumlar sıkı sıkaya bağlıdır ve taviz verilmez. Türkiye’nin milli değerlerinden bir tanesi istiklal marşıdır. Her türlü milli törenlerde ve uluslararası müsabakalarda mutlaka okunur ve bütün toplum gururlanır istiklal marşını okurken. İşte bu tür insanları gururlandıran ve devletlerin geçmişinde iz bırakmış gelenekleri ve görenekleri ile bir takım değerleri milli kültür kategorisine girer.

  Bazı kültürel değerler bütün devletler için ortak nitelik taşır. örneğin vatan sevgisi bütün milletlerde var olan ve ülkesini sevmek manasına gelen evrensel değerdir. Yani bütün devletlerdeki var olan toplumlar kendi ülkesini sever.