Miraç Kandili Nedir Kısaca

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 26 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Miraç Kandili Hangi anlama Gelir
  Miraç kandili Ne Anlam İfade Etmektedir.
  Miraç Kandili Nedir

  İslam'da Hz. Peygamber (s.a.s)' in göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi hadisesi. Mirac hadisesi hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Miraç kandili, islamiyette Efendimiz Hz.Muhammed (SAV)'in Rabbimizin makamına çıkarak görüştüğü gecedir. Receb ayının 27. gününün gecesi Cenab-ı Hak, Habibine aracısız olarak vahyetti. Müslümanlara Her gün beş vakit namaz kılmaları halinde kıldıkları bu namaza elli vakit namaz sevabı verileceği müjdesi verildi. Ayrıca şirk hariç diğer bütün günahların affedilebileceği, cennete ilk girenlerin islam dinini benimseyenlerin olacağı müjdesiyle birlikte, Bakara Suresinin son iki ayeti de verildi.

  Hz. Peygamber (s.a.s)' in göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi olayı olarak tabir edilen Mirac olayı Receb ayının yirmi yedinci gecesi hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce gerçekleşir. İki aşamada gerçekleşen olayın Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.s) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür.
  Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci aşama ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişini oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kuran'da geçmez fakat birçok hadis ayrıntılı biçimde anlatılır.