Dua Miraç kandilinde hangi dualar okunur

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 20 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Miraç Kandilinde okunacak dualar

  1 Elhamdülillahi rabbiel alemin Elhamdülillahi Rabbil alemin..2 Vessalatü vesselamü ala Rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain..

  Ya Rabbim ey kainati yoktan var eden ey varlıgınla bütün kainati bize bahseden yüca Allah'ım var dediginde var eden ol dediginde olduran içinde yaşadığımız bu kainatı bizlere lütfeden bizlere bağışlayan Rabbim kapına gelmişiz bu mübarek gecede bu miraç gecesinde kapına gelmiş olanları kapından geri çevirme yarabbi...

  Bize omuz veren melekler vardır secde eden gönlü seninle dolu olan o meleklerinin günahsız olmalarına rağmen seni tesbih ettiklerini biliyoruz şu mirac gecesinde günahları affedilenlerden eyle bizleri ya Rabbi

  Cenab-ı Allah'ın izni ve emriyle semanın bütün katlarını tek tek yükselmiş orada alacağını almış sonra yeryüzüne inmiş Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem miracın peygamberi hatırına bizler bu gece affeyle yarabbi..

  Miracda en yücelere çıkan Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) yüzü suyu hürmetine bizleri bağışla ya Rabbi..

  Ya Rabbi günahlarımız belki çoktur üç ayların bu ikinci kandilinde içlerimizde olan istekleri korkuları günahlarımızı affet her birimizin elleri sana açılmış bizleri bağışla ve bu gecenin hürmetine affının hürmetine bizleri bu gece geri çevirme ya Rabbi..

  Ey Rabbim öyle diyordu Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) cennet bana okadar yaklaştırıldıki elimi uzatsaydım cennet meyvelerinden birini alabiliridm ya Rabbim bizi şu mirac gecesinde bizleri kabul eyle biz cennet icin sana secde etmedik bizleri bağışla bu gecenin yüzü suyu hürmetine bizleri günahsız kullarından eyle ya Rabbi..

  Bizleri bilmediklerimizden sorumlu tutma ya Rabbi şu anda kabei muazzamanın etrafında dönenler vardır Allah'ım onların dualarının kabul edilmesinin hürmetine bizlerinde dualarımızı kabul eyle yarabbi..

  Ya Rabbi senin kaben ne kadar güzeldir senin kaben ne kadar güzel kokuyordur bir müslümanın iffeti ve şerefi kabeden daha üstündür yarabbi şereflerimizin çiğnenmesine izin verme ya Rabbi..

  Cennetü muallada kabul edilen dualardan eyle ya Rabbi bu gecede yaptığımız dualarımızın hürmetine günahlarımızı bağışla ya Rabbi bu miracı gerçek bir miraca çevirmeyi hepimize nasip eyle ya Rabbi amin..


  Miraç gecesi nasıl ihya etmeli?

  Miraç gecesinde Kur’an-ı Kerim okunmalı ve Özellikle İsra Sûresi, Necm Sûresi ilk ayetleri ve Bakara Sûresi son ayetleri tefsirleriyle birlikte okunabilir.

  Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e salat ü selamlar getirilmeli.

  Kaza, nafile namazlar kılınmalı.

  Tefekkürde bulunulmalı ve “Ben kimim?..Nereden geldim?.. Nereye gidiyorum?.. Allah’ın benden istekleri nelerdir?” gibi suallerin üzerinde düşünmeli.

  Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı.

  Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli.

  Cevşen, Esma-ül Hüsna ile evrad-ü ezkarda bulunulmalı.

  Peygamber duaları başta olmak üzere mü’min kardeşlerine ismen dualar etmeli.