Miraç kandilinde hangi ibadetler yapılır

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Miraç Kandilinde Yapılacak İbadetler

  Recep Ayının 27. gecesi (25 Mayıs) pazar günü Miraç Gecesidir. Mirca gecesi islam aleminin müjdelendiği en büyük gecelerden birisidir ve o gece her müslüman birey için hürmet huşu ile islam aleminin saadetini ve selametini temenni edeceği müminlerin marifeti ilahiyeye kavuşması için ellerini açıldığı bir gecedir.


  *Mirac gecesinde on iki rekat nafile hacet namazı kılınmalıdır ve Mirac gecesinin sabahı oruçlu olunmalıdır.


  *Bol bol seyyüdül istiğfar çekilmeli ve miraç gecesinin sabahında öğle namazı ile ikindi namazı arasında dört rekat nafile namaz vardır.


  Bu mübarek Miraç gecesi için kılınacak namaz on iki rekat namaz Hacet niyetiyle kılınır iki rekatta bir selam verilir ve her rekat üç kadir, on iki ihlası şerif okunurak kılınır.

  Namaza niyet şöyledir : ” Ya Rabbi , rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine , feyz-i ilahine , rıza-i ilahine mazhar eyle”

  Namazdan sonra da;

  Dört Fatiha suresi , yüz defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illahlahü vAllahü ekber.Vela havle vela guvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”, 100 istiğfar-ı şerife, 100 salavat-ı şerife okunup dua edilir.  Miraç Gecesin’den bir sonraki gün , mümkün ise oruçlu olunmalıdır ve o gün öğle ile ikindi arasında dört rek’at namaz kılınır. Her rek’atte Fatiha’dan sonra 5 ayete’l Kursi , 5 Kafirun suresi , 5 Felak suresi , 5 Nas suresi okunur.