Miraç Kandilinde Kaç Rekat Namaz Kılınmalı

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Miraç Kandilinde Kaç Rekat Namaz Kılınır

  Miraç kandilinin gecesinde yatsı namazından sonra 12 rekatlık namaz kılınır. İki rekatta bir selam verilerek kılınan bu namazın her rekatında Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur.
  Bu namaza "Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-i ilâhîne mazhar eyle, Allâhü Ekber." şeklinde niyet edilir.

  Namazın ardından 4 Fâtiha-i şerîfe, 100 defa: "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" 100 İstiğfâr-ı şerîf, 100 Salevât- şerîfe okunup duâ yapılır.

  Bu namazda, İhlâs-ı şerîfeler 100'er adet okunursa veya bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mü'min huzûr-i ilâhîye namaz borçlusu olarak çıkmaz.


  Miraç Kandilinin gündüzünde ise öğle ile ikindi arasında 4 rekatlık bir namaz kılınır. Bu namazın her rekatında 1 defa Fatiha okunduktan sonra 5 Ayetül-Kürsi, 5 Kafirun, 5 ihlas-ı şerif, 5 Felak, 5 Nas suresi okunur.