Miraç Kandilinde Ne Oldu Özet

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Nehir tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Miraç Kandilinde Ne Oldu Kısaca

  Miraç gecesi Receb ayının 27. gecesidir. Miraç gecesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), Cenab-ı Hakkın daveti üzerinde Cebrail Aleyhisselamın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya ve oradan da semaya yükselmiştir.
  Peygamber Efendimiz Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya ata benzeyen bir cennet bineği olan Burak ile geldi. Kubbetü's Sahra'nın bulunduğu yerden Muallak Taşı üzerinde Miraca yükseldi.


  Semanın bütün tabakalarına uğradı. Sırasıyla yedi sema tabakalarında bulunan Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüştü, Onlar kendisine “Hoş geldin” dediler, tebrik ettiler.

  Bundan Sonra Hz. Cebrail ile birlikte imkân ile vü-cub ortası (kâinatın bittiği yer) Sidretü'l-müntehâ'ya geldiler. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam orada ikisi gizli, ikisi açıktan akan (Nil, Fırat) dört nehir gördü. Sonra hergün yetmiş meleğin ziyaret ettiği Beytü'l-Ma'mur'u ziyaret etti.

  Hz. Cebrail'in buradan öteye gitmesi mümkün değildi. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam bundan sonra Refref adında bir vasıta ile zaman ve mekândan münezzeh (uzak) olan Cenab-ı Hakkın cemaliyle müşerref oldu.