Miraç Kandilinin Dinimizdeki Yeri ve Önemi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 28 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Mirac Kandilinin dinimizdeki yeri ve önemi nedir?

  Dünyevi hayatımızda önemli bir yeri bulunan Miraç kandili, berat kandili ile beraber Ramazan-ı şerif ayının habercisi konumundadır. Resul-i Zişan Efendimiz Hz. Muhammed (s.a) bu ay içerisinde dua eder, niyazda bulunur, namaz kılar ve oruç tutardı.

  Miraç kelime olarak gece yolculuğu, yukarı çıkma ve yükselme anlamındadır. Allah'ın rahmet ve affının bol bol ihsan edildiği gece olan Miraç Kandili ismini Peygamber Efendimiz'in yedi kat aleimin ötesinde Rabbiyle görüşmesinden dolayı almıştır. Bu mübarek gecede edilen dualar, yapılan ibadetler, tutulan oruçlar, kılınan namazlar ve sadakalar kabul olur ve ölçüsüz sevapla ödüllendirilir.
  Bu geceye dair özel bir ibadet olmamakla birlikte, Kur'an-ı Kerim okumak, namaz kılmak, tevbe, istiğfar ederek günahlarımızın bağışlanması için Allah Teala'dan af dilemek,çevremizde bulunan yoksul kimsesizlere yardım elimizi uzatmak, onların eksikleriyle ilgilenmek, aile büyükleri ziyaret etmek, ellerini öperek hayır dualarını almak ve akraba,eş, dost arasında kandil kutlamalarında bulunmak bu gecede yapacağımız en güzel ibadetler arasındadır.