Mısır Uygarlığı Hakkında Bilgi

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Mısır Uygarlığı Hakkında Bilgi

  Mısır medeniyeti, Nil nehrinin çevresinde kurulmuştur. Etrafının çöllerle çevrili olması, diğer medeniyetlerle daha az ilişki kurmasına neden olmuştur. Mısır’da diğer uygarlık merkezlerinde olduğu gibi önceleri ”Nom” adı verilen “şehir devletçikleri” bulunuyordu. M. Ö. 4. binden itibaren Mısır’da merkezi krallık kurulmuştur.

  Mısır’da kral bütün insanların üstünde bir varlık olup dini ve siyasi otoriteyi şahsında toplamıştı. Emirleri tanrı buyruğu gibi algılanarak yerine getirilmiştir. Mısır kralları firavun ünvanını almışlardır. Devletin başındaki ilah-kral özelliklerini taşıyan firavun adı verilen yöneticilerin yetkileri sınırsızdı. Mısır’da kralın yanında asil ailelerden seçilen kalabalık bir bürokrat sınıfı bulunur ve devlet işlerinin yürütülmesinde krala yardımcı olurlardı.

  Mısırlılar M. Ö. 1296’da Hititlerle yaptıkları 16 yıllık savaşı sona erdiren Kadeş Antlaşması’nı imzaladılar. (M. Ö. 1280). Suriye topraklarının paylaşıldığı bu antlaşma, tarihte bilinen ilk yazılı antlaşmadır. Bu antlaşma diplomasi tarihinin başlangıcı sayılır.

  Mısır’ın parlak dönemi M. Ö. 1200 tarihinden itibaren sona ermeye başladı. Bir süre sonra Mısır’ı Persler işgal etti. Ardından M. Ö. 332 ‘de Büyük İskender Mısır’a hakim oldu. Böylece İlk Çağ Mısır medeniyeti siyasal bakımdan büyük ölçüde sona ermiştir.